Dobry sezon zimowy ratunkiem dla sądeckich uzdrowisk

07.12.2020

Uruchomienie wyciągów narciarskich i wznowiony ruch turystyczny pozwoli bardziej optymistycznie patrzeć w przyszłość przedsiębiorcom z miejscowości uzdrowiskowych. Tak zgodnie uważają włodarze Muszyny, Krynicy, Piwnicznej czy Szczawnicy.

Jednak jak mówi burmistrz Muszyny Jan Golba uruchomienie stoków ułatwi przetrwanie kryzysu, ale nie rozwiązuje problemu.

– To stwarza pewne możliwości zarówno dla Muszyny, Krynicy, Piwnicznej, ale nie tylko tam gdzie są bezpośrednio w poszczególnych miejscowościach położone stoki narciarskie, ale i obok. Natomiast to jakoś nie przekłada się na pewno na turystów tak zwanych pobytowych, bo same podróże służbowe nie wystarczą do zapełnienia hoteli, czy pensjonatów.

O potrzebie otwarcia różnych branż, które są podstawą dla solidnej turystyki zimowej przekonuje też gospodarz Krynicy, burmistrz Piotr Ryba.

– Oczywiście cały czas prowadzę rozmowy czy to z parlamentarzystami, czy to ze szczeblem wojewodów krakowskich. Staramy się ten temat nagłaśniać. Wiemy zresztą jak jest duży oddźwięk, ile jest grup lobbujących, czy branża hotelarska, cała branża turystyczna, gastronomiczna, lokalni politycy, którzy też doskonale sobie zdają sprawę, że ta zima się powinna odbyć.

Choć szczawnickie stoki rozpoczęły sezon to większych nadziei na zluzowanie pozostałych obostrzeń w turystyce nie widzi burmistrz uzdrowiska spod Palenicy.

– Tak przynajmniej mnie się wydaje, że ten okres gdzie powinniśmy się dostosować do tych obostrzeń i raczej unikać kontaktów, został tutaj w jakiś taki sztuczny sposób przedłużony. Później jest jeszcze kwestia od połowy stycznia, do jakiegoś okresu gdzie będzie ta szczepionka, czyli koniec lutego, czy marzec – komentuje Grzegorz Niezgoda i uważa, że niestety w tym sezonie większość zimowych turystów będą stanowili przyjezdni na jeden dzień narciarze.

Na Sądecczyźnie i w Pieninach ruszyła w ten weekend zdecydowana większość stacji narciarskich. Ostatnie mrozy pozwoliły na konkretne naśnieżenie stoków.

Czy w związku z malejącą liczbą nowy przypadków rząd zmniejszy ograniczenia? Jest szansa na wznowienie działalności branży hotelarskiej?

Na te decyzje, strategiczne dla sądeckich uzdrowisk, przyjdzie nam jeszcze poczekać.

Posłuchaj:
Jan Golba
Piotr Ryba
Grzegorz Niezgoda
Łukasz Raczkowski
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Piotr Chęciek
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Ryba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN