Dokumenty z kapsuły czasu nie wrócą na wieżę sądeckiej bazyliki

12.07.2021

Najwcześniej przed niedzielą, ale najprawdopodobniej już po 18 lipca odnowiony krzyż wraz z kapsułą czasu wróci na wieżę północną sądeckiej bazyliki – informuje ks. Jerzy Jurkiewicz, proboszcz parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Po konsultacjach z konserwatorem zabytków okazało się, że dokumenty znalezione w poprzedniej kapsule są w kiepskim stanie i nie można włożyć ich ponownie.

Znajdą się tam kopie tych dokumentów. Również kopie będziemy udostępniać do oglądania, bo oryginały będą niszczyć się, jeśli będą narażone na działanie światła dziennego. Myślę, że z biegiem czasu będzie możliwość, by w Domu Gotyckim wygospodarować salę, poświęconą parafialnym archiwaliom – mówi ks. Jurkiewicz.

W nowej kapsule czasu ma znaleźć się między innymi dokument opisujący rzeczywistość w 2021 oraz maseczka. W niedzielę (11.07) biskup tarnowski Andrzej Jeż poświęcił odnowiony krzyż, ściągnięty podczas tegorocznego remontu bazyliki w Nowym Sączu. Właśnie pod nim umieszczona zostanie kapsuła czasu. Przed renowacją krzyż znajdował się na wieży północnej od 1954 roku.

Wiemy co skrywała kapsuła ukryta w wieży sądeckiej bazyliki [WIDEO]

rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo(NS) - Leszek Skowron
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN