Doręczanie przesyłek pocztowych w czasie epidemii

04.09.2020

Co z przesyłkami pocztowymi, które mają trafić pod adresy, gdzie przebywają osoby objęte kwarantanną bądź izolacją? – pytają słuchacze RDN i proszą o wyjaśnienia w tej sprawie.

Do zakończenia kwarantanny paczki i listy osób przebywających w izolacji są bezpłatnie przechowywane w placówkach pocztowych – przypomina rzeczniczka Poczty Polskiej Justyna Siwek.

Co w przypadku przesyłek sądowych?

– Podjęliśmy ustalenia m.in. z sądami, dla których wykonujemy te usługi, że tutaj ten bieg terminów zostanie w okresie kwarantanny wstrzymany, czyli dopiero kiedy w okresie kiedy kwarantanna czy okres izolacji się zakończy, listonosz z tymi przesyłkami udaje się pod dany adres i wtedy je doręcza. Jeżeli nie będzie możliwości doręczenia to dopiero wtedy zostawia pierwsze awizo.

Zwykłe listy, kartki pocztowe są doręczane do skrzynki pocztowej.

W okresie epidemii są też dodatkowe przepisy, które umożliwiają również doręczanie do skrzynki części listów poleconych – dodaje przedstawicielka Poczty Polskiej.

– Jeżeli na przykład nie jest to przesyłka sądowa, nie jest to przesyłka, która wymaga doręczenia do rąk własnych, wówczas taka przesyłka nawet polecona może być doręczona do skrzynki. Pierwszy warunek, musi być skrzynka, drugi warunek – wielkość przesyłki musi być taka, aby się do tej skrzynki zmieściła.

Osoby, które przebywają w izolacji domowej z powodu zakażenia koronawirusem bądź są objęte kwarantanną nie muszą tego zgłaszać Poczcie Polskiej.

Pocztowcy mają adresy tych osób. Listonosz otrzymuje dane o swoim rejonie doręczeń.

Na stronie internetowej Poczty Polskiej w zakładce Bezpieczna poczta znajdują się wszystkie informacje dotyczące zmian i specjalnej obsługi w okresie epidemii.

Można również skorzystać z Infolinii – 801 333 444.

Posłuchaj:
Justyna Siwek
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Pieniążek
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN