Dotacje z subwencji oświatowej trafiały na prywatne cele

28.10.2019

Już blisko 8 milionów zł doliczyli się śledczy ws. oszustw i wyłudzeń pieniędzy z Urzędu Miasta Tarnowa przez Centrum Edukacji.

Jak już informowaliśmy, w Tarnowskim Centrum Edukacji Libertia ze szkołami i Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii dochodziło do wyłudzeń pieniędzy z subwencji oświatowej w latach 2016 – 2018.

Osoby kierujące placówkami zawyżały liczbę dzieci czy pobierano dotacje na tych, którzy nie mieli orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego. Zarzuty usłyszały osoby z kierownictwa: Bożena S, jej syn Oskar S., oraz Ewa C.

Jak mówi Mieczysław Sienicki, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnowie, śledztwo trwa i wartość szkód może jeszcze się zwiększyć.

Dotacje trafiały też na prywatne cele tych osób – dodaje.

– Stwierdzono, ze nawet dotacje, które zostały prawidłowo udzielone, zostały wydatkowane na cele niezwiązane z kształceniem czy wychowaniem podopiecznych, gdyż w oparciu o fikcyjne faktury zostały rozliczone na zupełnie inne – prywatne cele. Są to cele właścicieli tych placówek. Stwierdzono też, że dotacje w oparciu o fikcyjne faktury zostały rozliczone jako rzekome remonty czy zakup sprzętu a nawet jako szkolenia i zajęcia, które w rzeczywistości się nie odbyły.

O oszustwach zawiadomił organy ścigania Małopolski Kurator Oświaty, który kontrolował doraźnie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii.

A za doprowadzenie Urzędu Miasta Tarnowa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem podejrzanym grozi do 8 lat więzienia. Jedna osoba została aresztowana na trzy miesiące.

Posłuchaj:
Mieczysław Sienicki
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN