Dożynki gminne i 95. Dożynki Reymontowskie w Wierzchosławicach [ZDJĘCIA]

16.08.2020

Mszą świętą rozpoczął się drugi dzień gminnych uroczystości w Wierzchosławicach z okazji 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej i 95. rocznicy wizyty Władysława Reymonta w Wierzchosławicach.

Ten rok pokazał nam dobitnie, że pęd i zabieganie może nie mieć sensu jeżeli nie poświęcimy go wyższemu celowi. Musimy przestawić nasz sposób myślenie. Nie mieć, ale być. Niech i w nas żądze zysku zastąpi czułość korzystania z bożych darów, za które dziś wyrażamy wdzięczność Bogu i ludziom – mówił w kazaniu proboszcz parafii Matki Bożej Pocieszenia w Wierzchosławicach ks. Jerzy Czuj.

To nasz dziedzictwo. To nasza kultura – mówił poseł PiS Wiesław Krajewski. – Cieszę się, że samorząd Wierzchosławic, mimo tych trudnych chwil potrafi zorganizować taką uroczystość, że możemy się dziś skupić na modlitwie, dziękczynieniu i na dziękowaniu rolnikom za ich ciężką pracę.

Odbył się także konkurs wieńców dożynkowych. Pierwsze miejsce w kategorii wieniec nowoczesny zdobyło KGW w Łętowicach. Jak mówi Joanna Twardowska, zwycięski wieniec przygotowywało 20 osób i samo układanie trwało miesiąc. – Zboża zbieramy już początkiem lipca, kiedy są jeszcze zielone: suszymy, tniemy. Są tu ziarna, warzywa, owoce, chleb. Wieniec ma formę korony. Jest symbolem czterech stron świata, a także różnorodności, bo każde ramie zrobione jest z innych trwa. Wszystko oplata korona jako symbol Matki Bożej, nad którą góruje i króluje krzyż.

Podczas uroczystej sesji Rady Gminy Wierzchosławice honorowe obywatelstwo otrzyma Wincenty Witos, Władysław Reymont i Stanisław Mierzwa. – Korzystamy z tych okrągłych rocznic. Warto je upamiętnić właśnie takimi uchwałami. Wincenty Witos, premier rządu, który zaapelował do mieszkańców do wzięcia udziało w walkach z bolszewikami. Uratował Polskę i Europę przed zalewem komunizmu. Jest dziś także 95. rocznica Dożynek Reymontowskich – mówi wójt Wierzchosławic Andrzej Mróz.

W sesji uczestniczyli przedstawiciele gminy Lipce Reymontowskie.

W tym dniu otwarto także wyremontowany Dom Ludowy w Wierzchosławicach.

Dożynki w Wierzchosławicach

Publiée par RDN Małopolska sur Dimanche 16 août 2020

Posłuchaj:
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN