Drożeją bilety jednorazowe i karnety od stycznia

19.12.2020

Podwyżki dotkną osoby, które nie korzystają z usług elektronicznych.

Podrożeją bilety papierowe z 3.20 zł na 3.60zł.

Za 60- minutowy trzeba będzie zapłacić 5 złotych, a cena 5-przejazdowego karnetu wyniesie 16 zł.

Podwyżki nie dotyczą biletów okresowych i elektronicznych. Dlatego wśród radnych wywiązała się dyskusja, że taki system jest niesprawiedliwy w stosunku do osób, które nie chcą, czy z innego powodu nie korzystają z usług elektronicznych.

Jak mówi radna Barbara Koprowska ‘ uchwała nie może oceniać umiejętności tych czy innych, tylko powinna mówić o równości i dostępie wszystkich do wszystkiego, nie może się to odbijać na wyższych kosztach.

Jak dodaje radny Mirosław Biedroń, podwyżka dotknie większość mieszkańców Tarnowa.

– Najbardziej dotknie to osoby starsze i osoby, które rzadko korzystają z takich rozwiązań elektronicznych, a wiec większość mieszkańców Tarnowa. Chciałbym zapytać, czy to jest początek takich zmian, czy w kolejnych miesiącach będzie kolejne zachęcanie do przechodzenia na elektroniczne formy biletowe. Chyba nikt z radnych, ani ja, nie jesteśmy przeciwni płatnościom elektronicznym. Zachęcamy, żeby jak najwięcej osób z nich korzystało, ale nie można zachęcać do korzystania z czegoś elektronicznego, podwyższając ceny istniejących innych rozwiązań. Nie zachęcajmy podwyżką.

Jak tłumaczył prezydent Tadeusz Kwiatkowski, chcemy zachęcić do elektronicznych biletów i okresowych, które są tańsze i odejść od papierowych.

– Te urządzenia w autobusach po to są montowane, żeby można było korzystać z kart i płacić kartą, i korzystać również z innych nośników elektronicznych. To nieprawda, że to będzie uderzać tylko w osoby starsze, bo jest duże zainteresowanie biletami papierowymi. Chcemy od tego odchodzić, bo to jest koszt druku, kolportażu. Jeżeli byśmy zeszli z tych kosztów, to z automatu mamy więcej pieniędzy na lepsze zorganizowanie komunikacji w mieście.

Dodajmy, że prawie 60 proc. wpływów z biletów w mieście stanowią wpływy właśnie z biletów papierowych, a osoby od 70 lat mają darmowe przejazdy.

Jak wyliczają urzędnicy, podwyżka ma przynieść miastu w skali całego przyszłego roku 2021 – 500 tysięcy zł.

Posłuchaj:
Mirosław Biedroń
Tadeusz Kwiatkowski
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN