Drożeją bilety jednorazowe i parkingi

12.07.2019

W ramach porozumienia pomiędzy klubem Nasze Miasta Tarnów a prezydenckim – Koalicji Obywatelskiej – będzie jednak darmowa komunikacja dla uczniów podstawówek od września. Wchodzi też bilet roczny na wszystkie linie za 500 zł i tanieją bilety okresowe, ale za bilet jednorazowy trzeba będzie zapłacić o 80 groszy więcej, czyli 3.20 zł.

Jak twierdzi Tomasz Olszówka z Naszego Miasta Tarnów, podniesienie cen jednorazowych biletów i obniżenie okresowych przekona w końcu pasażerów do komunikacji miejskiej i zmniejszy szarą strefę.

– Po pierwsze, wyeliminuje to istotny margines szarej strefy, bo jeżeli będziemy mieć atrakcyjną cenę biletu okresowego, to nie będzie pokusy, żeby jeździć na gapę, a takich sytuacji mamy obecnie dużo w Tarnowie. Młodzi użytkownicy kupują często bilet przez aplikacje dopiero w momencie gdy widza kontrolera, więc z taką patologią też trzeba walczyć. To jest pewny wpływ pieniądza do kasy, to zachęci dodatkowe osoby do korzystania z autobusów.

Podwyżek nie poparli radni klubu PiS. Ich zdaniem wzrost cen biletów i za parkowanie jest stanowczo za duży. Jak mówi Ryszard Pagacz, radny tego klubu, miasto staje się coraz bardziej nieprzyjazne dla mieszkańców.

– Podwyżka jakaś kosmetyczna powinna być, bo inflacja jest, ale to nie może być taka podwyżka, która w ogóle zniechęci mieszkańców do zakładania rodziny w Tarnowie, bo niedługo do tego doprowadzimy, że miasto staje się nieprzyjazne dla mieszkańców. Ludzie żalą się, że podnieśliśmy najpierw podatki, potem podnieśliśmy – już dwukrotnie – ceny za śmieci i tak powoli wyśrubujemy te ceny, że będzie tu bardzo trudno mieszkać. Prezydent szuka pieniędzy, gdzie tylko może, jednak niekoniecznie wszystko powinno odbywać się kosztem mieszkańców, bo to najprościej przerzucić wszystko na nich.

Prezydent Roman Ciepiela przekonuje, że mieszkańcy oczekują dobrej i sprawnej komunikacji miejskiej, a żeby taką zapewnić, musi być odpowiednio dużo pieniędzy.

– Dziś z budżetu miasta dopłacamy do komunikacji ok. 70 proc. wszystkich kosztów po to, żeby cena biletu była na umiarkowanym poziomie. Niestety wszystko drożeje. Radni kilka lat temu postanowili, że bilet będzie kosztował nie 3 zł, tylko 2.40 zł. To była taka szlachetna intencja zmniejszająca ceny biletów z intencją, że miało to pobudzić mieszkańców Tarnowa do częstszego korzystania z autobusów. Niestety nie pobudziło i wpływy z biletów są wyraźnie mniejsze.

Podwyżki za parkowanie prezydent wyjaśnia potrzebą zwiększenia rotacji.

– Chodzi o to, żeby zapewnić zmienność, żeby osoby, które przyjeżdżają do centrum, miały dostęp do sklepów, kawiarni, chcemy ożywiać centrum. Żeby ożywić, trzeba się do niego jakoś dostać. Parkingi w centrum miasta nie powinny być magazynami samochodów, tylko umożliwić swobodny przyjazd i załatwienie sprawy, stąd takie opłaty, które mają zniechęcić do długiego zostawiania samochodu – kilkugodzinnego lub niejednokrotnie całodobowego.

Za pierwszą godzinę opłaty wzrastają z 2,50 na 3.30 zł. Druga godzina rośnie z 2.60 do 3.90. Trzecia będzie kosztować do 4.60 zł. Kolejne 3,30 zł.

Posłuchaj:
Tomasz Olszówka
Ryszard Pagacz
Roman Ciepiela
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN