Druga z kamienic Szczepanika czeka już na wpis do rejestru zabytków

12.07.2021

Kamienica polskiego wynalazcy Jana Szczepanika przy ul. Chopina w Tarnowie jest wystawiona na sprzedaż. Dom jest własnością prywatną.

Jak dowiedzieliśmy się w Urzędzie Ochrony Zabytków, trwa właśnie procedura wpisania kamienicy do rejestru zabytków.

– Jest opracowywana karta tego obiektu z uzasadnieniem, dlaczego kamienica powinna zostać wpisana do rejestru, więc w sensie formalnym możemy jakoś oddziaływać na obiekt. Jest to kamienica narożna i warto byłoby, choćby ze względów widokowych, w całości ją zachować. Choćby samo wejście i kształt drzwi są cenne, nie mówiąc o rozwiązaniach w środku – mówił pełniący obowiązki konserwatora zabytków w Tarnowie, Andrzej Szpunar.

Tymczasem kamienica Jana Szczepanika przy Sowińskiego, która była jego pracownią, jest już wpisana do rejestru zabytków.

Jak dodaje konserwator, jego marzeniem, byłoby muzeum Szczepanika w tym miejscu, ale z powodu kosztów jest to sprawa prawdopodobnie nierealna.

Kamienica ta należy do zasobu Miejskiego Zarządu Budynków. Opuścili ją już ostatni lokatorzy. Obiekt został zabezpieczony taśmami, bo odpadały fragmenty gzymsów, które zostały skute.

Miasto nie ma środków na jej remont. W tym roku ma zapaść decyzja, czy obiekt będzie remontowany przy pomocy środków zewnętrznych, czy też miasto wystawi go na sprzedaż.

Posłuchaj:
Andrzej Szpunar
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Wiesław Krajewski
play
Słowo za słowo (NS) - Władysław Bieda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN