Jest duże prawdopodobieństwo, że odkryty niedawno grób w Odporyszowie to miejsce pochówku znanego wynalazcy [ZDJĘCIA]

20.10.2019

Takie są wnioski z ekshumacji naukowej przeprowadzonej na miejscowym cmentarzu przez przez prof. Tomasza Konopkę z Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

To, jak informowaliśmy, jeden z efektów filmu dokumentalno – fabularyzującego, który powstaje przy współpracy z RDN o Janie Wnęku – rzeźbiarzu i prekursorze lotnictwa. Jego tytuł to – Człowiek z powietrza.

Jak mówi w rozmowie z RDN prof. Tomasz Konopka, istnieją poważne przesłanki, że w odkopanym przez przypadek grobowcu na Powiślu spoczywa ten wybitny człowiek.

– Istnieje możliwość, ze to jest grób Jana Wnęka. Wystąpiły cechy, które pozwalają nam przypuszczać, że to jest on. Są – właściwa płeć, wiek i złamanie kości przedramienia.

Grobu Jana Wnęka z Odporyszowa poszukiwano od lat. Gdyby była gwarancja, że w tym miejscu na cmentarzu parafialnym spoczywa niezwykły cieśla i wynalazca, byłby to historyczny przełom.

Dziennikarka Joanna Bukowska z Krakowa jest przekonana, że jej rodzina ma ścisłe związki z Janem Wnękiem.

Jest wiele cech wspólnych – mówi w rozmowie z RDN, w jednej ze scen do filmu o Wnęku.

– Myśl o tym, że mój przodek mógł być kimś tak niezwykłym, który przekroczył samego siebie, jest dla mnie bardzo ważna. Zgadzają się nie tylko nazwisko i fizyczne podobieństwo, ale i pewne specyficzne cechy osobowościowe, które przewijają się w naszej rodzinie.

Ekipa studia.pl i RDN zakończyła już zdjęcia do filmu. Powstaje on także w ramach programu Filmoteka Małopolska. Teraz montaż i dogrywanie szczegółów. Premiera – jeszcze w tym roku.

Film – Człowiek z powietrza odpowie na większość pytań, które dotychczas stawiali sobie badacze. 

Do tematu będziemy wracać.

Posłuchaj:
prof. Tomasz Konopka
Joanna Bukowska
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Korta
play
Słowo za słowo(NS) - Zbigniew Ludwin
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN