Duże straty w uprawach. Rolnicy wyglądają deszczu

05.07.2019

Powodzie a teraz susze dają się we znaki rolnikom. Jak mówią gospodarze z regionu tarnowskiego, wiele upraw zostało zniszczonych. Warzywa przestały rosnąć. Duże straty są też w sadach.

Jak mówią sadownicy, z powodu suszy jabłka, śliwki, brzoskwinie i inne owoce nie dojrzewają tylko opadają. Szkody są też w zbożach, które są dużo gorszej jakości.

– Zboże będzie bardzo nikłe, wszystko jest upalone, nawet owies. Ziemniaków w ogóle nie ma, wszystko usycha, jeszcze dobrze nie zakwitły i usychają. – Wszystko jest omdlałe. Nie ma wiśni, porzeczek. – Wygląda się z dnia na dzień deszczu i nic. Tragedia, nie wiem, jak to będzie dalej.

Bez podlewania wszystko usycha – skarżą się rolnicy.

– Codziennie się podlewa i ziemia dalej jest popękana. U nas od miesiąca nie było deszczu. – Kto podlewa ma cokolwiek, kto nie podlewa nie ma. – Wszystko słońce uprażyło i ciężko jest. U na w sadzie jest duży opad – jabłek, śliwek, brzoskwiń. Podobnie z warzywami, są przypieczone z góry i już nie rosną, po prostu zasychają. – Nie sposób wbić motyki, taka skała. – Przymrozki w maju zrobiły swoje, susze doprawiły.

Rolnicy załamują ręce. Tymczasem zdaniem ekspertów taka sytuacja powoli staje się regułą, nie wyjątkiem.

Rolnicy modlą się o deszcz. Niestety, nic nie zapowiada, by w ciągu najbliższych dni miał spaść z nieba.

Posłuchaj:
Rolnicy
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za Słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN