Dużo zieleni i tablice zasłużonych. Jest projekt nowego rynku w Wietrzychowicach [WIZUALIZACJA]

22.07.2021

Będzie dużo zieleni i fontanna, mają też być uczczone najważniejsze osoby pochodzące z Wietrzychowic – taki jest pomysł na nowe centrum tej miejscowości.

Jak mówi wójt Tomasz Banek, projekt nowego rynku wpisuje się w dalszą renowację tej części Wietrzychowic. Wcześniej doszło do termomodernizacji budynku przedszkola, wyremontowany ma być też budynek Urzędu Gminy. Teraz przyszedł czas na rynek.

W tym projekcie zachowujemy wszystkie ciągi komunikacyjne znajdujące się wokół rynku – dodaje włodarz gminy.

– Takim nowum jest na pewno fontanna, która przyciąga zawsze i młodszych i starszych. Również staraliśmy się dobrać rośliny. Mamy cały katalog roślin, które chcemy tam nasadzić. Bo zieleń to nie tylko kolor zielony, ale również różne odcienie, które chcemy, żeby tą część Wietrzychowic ubogacały.

Jak mówi wójt, projekt został zaprezentowany mieszkańcom Wietrzychowic podczas spotkania, a także na sesji rady gminy, gdzie zaakceptowano ten pomysł.

W części brukowej, zaraz przy fontannie mają być też umieszczone tablice z nazwiskami znanych i zasłużonych mieszkańców Wietrzychowic.

Chcemy w ten sposób uczcić pamięć o nich – dodaje Tomasz Banek.

– Z osób honorowych arcybiskup Józef Kowalczyk, mamy honorowego obywatela doktora Andrzeja Kosiniaka – Kamysza. Mamy także doktora Mariana Czyżyckiego i doktora Jana Deszcza. Wszystkie osoby zasłużone oczywiście. Ale mamy także osoby, które były prezydentami Krakowa, mamy posłów II Rzeczpospolitej, a także osoby które aktywnie uczestniczyły w II wojnie światowej, między innymi pułkownik Władysław Kabat.

Wójt chce, żeby zaraz obok znajdowały się QR kody. Bo wpisaniu ich do swojego telefonu będzie można za pomocą specjalnej aplikacji dowiedzieć się więcej o znanych postaciach pochodzących z Wietrzychowic.

Jeśli wszystko dobrze pójdzie, renowacja rynku w Wietrzychowicach rozpocznie się i zakończy w przyszłym roku. Łączny koszt prac ma wynieść około pół miliona złotych.

Posłuchaj:
Tomasz Banek
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo(NS) - Wojciech Włodarczyk
play
Słowo za słowo (NS) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN