Dwór i ogród Pendereckich pod opieką Skarbu Państwa [ZDJĘCIA]

25.11.2021

XVIII-wieczny dwór wraz z parkiem w Lusławicach, który do tej pory należał do Krzysztofa i Elżbiety Pendereckich oficjalnie został przejęty przez Skarb Państwa i będzie pod opieką Europejskiego Centrum Muzyki imienia znanego kompozytora.

Taka była wola samego mistrza.

Umowę zwierzchnictwa nad posiadłością przekazał w środę, 24 listopada osobiście minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Jak zaznaczył prof. Piotr Gliński, państwo polskie ma obowiązek zaopiekować się dziedzictwem Krzysztofa Pendereckiego.

– U Pendereckiego zawsze była bardzo ważna relacja z naturą, z przyrodą. On stworzył podwaliny wiedzy praktycznej na temat relacji pomiędzy kompozycją dzieła muzycznego, a kompozycją dzieła przyrodniczego. Będzie to na pewno obszar, który będzie poznawany przez ludzi, którzy będą poznawali to miejsce, ze szczególnym nastawieniem na młode pokolenie. Tak jak inne instytucje państwowe, takie miejsca mają i będą otwarte dla szerokiej publiczności.

Jak zaznacza marszałek Małopolski Witold Kozłowski, miejsce to będzie kolejną dostępną atrakcją dla mieszkańców regionu tarnowskiego jak i wszystkich, których interesowała twórczość Krzysztof Pendereckiego.

– To jeden z najwybitniejszych Małopolan, tutaj nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Jego pozycja w muzyce jest absolutnie nie do podważenia. Oczywiście pracowało przy tym procesie bardzo wielu ludzi. Skrupulatna, bardzo trudna praca inwentaryzacyjna, szacunkowa, później rozmowy, negocjacje. Wszystkim tym, którzy do tego ostatecznie doprowadzili serdecznie dziękuję.

XVIII-wieczny dwór wraz z 15-hektarowym parkiem to miejsce, gdzie tworzył swoje prace znany artysta.

Wybitny kompozytor spędzał tam znaczną część swojego czasu. W ogrodzie i parku rośnie blisko 2 tys. gatunków drzew i krzewów.

Jak zaznacza dyrektor Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Adam Balas, przejęcie miejsca przez Skarb Państwa to wielki dzień dla Centrum jako instytucji kultury.

– Wyjątkowością tego miejsca jest to, że to nie tylko wspaniały park i arboretum, ale być może jedyne w historii miejsce, tworzone przez wybitnego artystę, zasłużonego Polaka, wyjątkowego człowieka. Dla instytucji kultury to wielka radość. To nie tylko znaczące powiększenie stanu posiadania majątku, ale przede wszystkim znacząca możliwość zaproponowania nowej znakomitej oferty programowej Centrum. Oprócz zwiedzania zwiedzania tego wspaniałego miejsca, będziemy mogli organizować różnego rodzaju koncerty, festiwale, spotkania, ekspozycje, czy prezentacje.

Europejskie Centrum Muzyki, które przejęło zespół dworek i arboretum, czyli ogród to instytucja prowadzona przez resort kultury, samorząd województwa małopolskiego i Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego.

Śp. Krzysztof Penderecki zmarł w marcu 2020 roku w Krakowie.

Karol Garncarz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo - Anna Czech (M)
play
Słowo za słowo (NS) - Artur Bochenek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN