Dworzec w Mościcach jest już w rejestrze zabytków! Co z remontem?

04.08.2021

Niszczejący i zaniedbany od wielu lat budynek Dworca PKP został wpisany do rejestru zabytków jako “przykład wybitnego dzieła modernistycznego”.

Wpis do rejestru oznacza, że na wszelkie prace właściciel, czyli PKP S.A., musi teraz uzyskać pozwolenie konserwatora.

Przedstawiciel PKP S.A. wyraził sprzeciw wobec wpisu do rejestru zabytków dworca w Mościcach – mówi rzeczniczka Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie, Magdalena Miszczyk.

Wpis do rejestru obejmuje budynek dworca wraz z zewnętrznym zadaszeniem oraz z wystrojem wnętrza, w tym z kasetonowym sufitem hali, schodami, antresolą, siedziskami, posadzką, kasami biletowymi, zegarem dworcowym a także z oświetleniem – wylicza rzeczniczka małopolskiego konserwatora.

– Budynek dworca kolejowego w Mościcach stanowi swoistą wizytówkę architektury użyteczności publicznej z okresu PRL. Dodatkową wartością artystyczną dworca jest szczegółowo dopasowane wyposażenie pod względem estetyki i zastosowanych materiałów. Wnętrze budynku zachwyca kompleksowo zaprojektowany i utrzymany bez przekształceń wystrój tożsamy z architekturą budynku. Pomimo że jest dziełem powstałym w czasach ograniczonych normami budowlanymi i możliwościami technicznymi prezentującym styl minionej epoki, mościcki dworzec nadal zachwyca unikatowością zastosowanych rozwiązań architektonicznych i estetycznych.

Tymczasem kolejarze zastanawiają się nad zasadnością remontu obiektu.

Jak mówi rzecznik prasowy PKP S.A., Michał Stilger, Polskie Koleje już wiele lat temu planowały zbycie Dworca Tarnów Mościce, jednak w obecnym stanie prawnym, zgodnie z zapisami ustawy o transporcie kolejowym, sprzedaż nieruchomości objętych decyzjami wojewody o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej nie jest możliwa.

– Oznacza to zarówno brak możliwości sprzedaży komercyjnej, jak i przekazania tej nieruchomości gminie odpłatnie lub nieodpłatnie. Obrót nieruchomością byłby możliwy po wyrażeniu przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zgody na zmiany zapisów decyzji lokalizacyjnej dla linii kolejowej. Obecnie prowadzona jest również analiza zasadności realizacji inwestycji związanej z modernizacją tego obiektu w kolejnej perspektywie inwestycyjnej, czyli po 2023 roku. Poza tym obecnie cały czas istnieje możliwość wynajmu powierzchni w budynku dworca PKP Tarnów Mościce na zasadach komercyjnych. Jesteśmy otwarci na rozmowy i zapraszamy do współpracy potencjalnych najemców.

Dodajmy, że miasto chce zrobić parking przy budynku dworca w Mościcach już do 2023 roku w związku z planowanymi w Tarnowie rozgrywkami niektórych dyscyplin w ramach Igrzysk Europejskich.

Prezydent Roman Ciepiela podczas lipcowej sesji nadzwyczajnej Rady Miejskiej informował radnych, że będzie zwracał się do PKP o to, żeby na czas igrzysk dworzec został przywrócony do swoje dawnej funkcji i został wyremontowany.

Posłuchaj:
Magdalena Miszczyk
Michał Stilger
Jadwiga Koziol, foto.: archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Zbigniew Mączka
play
Słowo za słowo (NS) - Wacław Ligęza
play
Słowo za słowo (NS) - Tadeusz Kudłacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN