Dyrektor tarnowskiego sądu w areszcie

29.11.2017

Prokuratura Regionalna w Rzeszowie wystąpiła o 3-miesięczny areszt dla Jacka G., dyrektora Sądu Okręgowego w Tarnowie. Jak informowaliśmy, został zatrzymany w poniedziałek, 27 listopada, w związku ze śledztwem w sprawie korupcji i prania pieniędzy w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie.

Prokurator Grzegorz Zarański, naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej, mówi radiu RDN, że dziś po południu Sąd Rejonowy w Rzeszowie zdecyduje o dalszych losach dyrektora.

Zdaniem śledczych dobro postępowania wymaga, by był izolowany przez jakiś czas. Jacek G. wraz z innymi dyrektorami sądów miał przyjmować m.in. łapówki od firm współpracujących z Sądem Apelacyjnym w Krakowie, w zamian za przychylność przy zlecaniu im usług. – Otrzymał zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie ponad 231 tys. zł oraz prania brudnych pieniędzy, które polegało na podpisywaniu fikcyjnych umów poświadczających nieprawdę rachunków, które potwierdzały realizacje tych umów a także posługiwanie się tymi dokumentami. Chodziło o upozorowanie legalności źródeł pochodzenia tych środków, które przyjmował –  tłumaczy prokurator Grzegorz Zarański.

Wysokość łapówek przyjętych przez tarnowskiego dyrektora miała być największa spośród wszystkich zatrzymanych 10 dyrektorów sądów. Śledczy dodaje, że zarzut nie wiąże się z gospodarowaniem mieniem tarnowskiego sądu. Jackowi G. grozi do 10 lat więzienia.

W sumie 10 dyrektorów sądów usłyszało zarzuty w związku z przywłaszczeniem prawie 25 milionów zł na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie.

Posłuchaj:
Grzegorz Zarański
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Adam Korta
play
Słowo za słowo(NS) - Wacław Ligęza
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN