„Działamy na skraju wydolności”. Trudna sytuacja w tarnowskim pogotowiu

22.11.2020

Obecnie na zwolnieniach lekarskich, w zdecydowanej większości z powodu koronawirusa, przebywa około 20 pracowników Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Jesteśmy tylko ludźmi, nas też dosięgają choroby – mówi Krzysztof Krzemień, rzecznik PSPR w Tarnowie.

– W administracji jest około jedna trzecia personelu. Na chwilę obecną dyspozytornia funkcjonuje i wszystkie zespoły wyjeżdżają. Braki w personelu zawsze były, tylko że mniejsze, natomiast teraz ze względu na choroby, wirusa, mamy deficyt naszych pracowników – ratowników medycznych, dyspozytorów, pielęgniarek. Jeszcze jesteśmy wydolni, ale można powiedzieć, że działamy na skraju wydolności. Obłożenie pracą jest nieporównywalnie większe do tego, co robiliśmy przed pandemią.

Jak dodaje Krzysztof Krzemień, sytuację pogarsza fakt, że pacjenci wciąż okłamują medyków w trakcie wywiadu prowadzonego przy wzywaniu karetki, narażając ich tym samym na zakażenie.

Wśród ludzi wciąż są tacy, którzy nie wierzą w koronawirusa i go lekceważą – mówi Krzysztof Krzemień.

– Kiedy pytamy wzywającego o podstawowe rzeczy – czy jest gorączka, czy był kontakt, odpowiada, że nie, nie ma gorączki. My wchodzimy do mieszkania, pierwszą rzeczą, którą robimy jest pomiar temperatury i okazuje się, że jest 39 stopni. Automatycznie taki zespół musi szybko wyjść, zdezynfekować się, ubrać w kombinezony i dopiero wchodzi na wizytę. Ale niestety, taki zespół już jest narażony na tego wirusa.

Pamiętajmy – ratownicy medyczni nie odmawiają pomocy osobom z podejrzeniem koronawirusa. Apel #nieklammedyka ma jedynie na celu zwiększenie bezpieczeństwa zespołu pogotowia – ratownicy są w stanie skutecznie zabezpieczyć się przed zakażeniem podczas interwencji, jeśli wiedzą o podejrzeniu choroby u pacjenta.

Posłuchaj:
Krzysztof Krzemień
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Anna Pieczarka
play
Słowo za słowo(NS) - Józef Leśniak
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN