Dzięki takim wydarzeniom pokój jest możliwy [ZDJĘCIA]

19.06.2020

Co roku Dni Pamięci Żydów Galicyjskich rozpoczynały się w Buczynie, w miejscu kaźni żydowskiej. W tym roku wyjątkowo obchody miały miejsce na cmentarzu żydowskim w Tarnowie.

Do Tarnowa przyjechała delegacja z Izraela.

Dziękujemy za zaproszenie i za opiekę nad tym miejscem. Dziękuję, że możemy tu być. Dzięki takim ludziom i takim miejscom pokój jest możliwy i antysemityzm nie będzie postępował – mówi jeden z uczestników Roy Ohayon.

Dzięki łączności internetowej w wydarzeniu mogli wziąć udział także Żydzi z różnych stron świata, m.in. z Ameryki.

Nie możemy być obojętni na jakikolwiek przejaw nienawiści – mówił przy pomniku upamiętniającym zamordowanych w Tarnowie Żydów prezydent miasta Roman Ciepiela.

W ten sposób nawiązał do sytuacji sprzed kilku dni, gdzie nieznany dotąd sprawca pomalował mur cmentarza żydowskiego w Tarnowie.

– Nie możemy być obojętni. Dziękuję Adamowi Bartoszowi, ze tak dba o to miejsce. Najpierw reagowaliśmy wspólnie wyrażając swoją opinie, ale później Adam zaangażował osoby i firmy, które usunęły ten napis. I tak trzeba reagować. Natychmiast i w sposób zdecydowany. Łączy nas wiele z naszej wspólnej historii i mam nadzieję, że te złe wspomnienia będą tylko czarną kartą historii, do której będziemy wracać z szacunku dla tych, którzy odeszli.

Dzień obchodów Galicjaner Sztetl nie jest przypadkowy. 11 czerwca 1942 roku, który w kalendarzu żydowskim przypadał na 26 Sivan 5702 roku, Niemcy rozpoczęli systematyczną akcję zagłady społeczności żydowskiej, która w tamtym czasie liczyła ponad 30 tysięcy osób.

W tym roku 26 Sivan przypadał właśnie na 18 czerwca.

Galicjaner Sztetl upamiętnia Żydów zamordowanych w Bełżcu, Zbylitowskiej Górze, Płaszowie, Auschwitz, a także w Tarnowie.

Szacuje się, że na tarnowskim cmentarzu spoczywa 3 tysiące zamordowanych Żydów.

Posłuchaj:
Roy Ohayon
Roman Ciepiela
Katarzyna Antosz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Janusz Kwaśniak
play
Słowo za słowo (NS) - Ludomir Handzel
play
Rozmowa sponsorowana - Zespół Szkół w Starym Sączu
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN