Dziki z naszego regionu są bezpieczne? Myśliwi nie chcą zgodzić się na odstrzał

10.01.2019

Myśliwi z naszego regionu nie chcą strzelać do dzików. Część z nich podpisała się pod pismem do sądeckiego oddziału Polskiego Związku Łowieckiego, w którym tłumaczą, że nie powinno się prowadzić odstrzału zwierzyny podczas zimy.

– W tym czasie lochy są prośne, a część z nich urodziło już potomstwo i przy takich wysokich zaspach śniegu jakie występują, strzelanie byłoby nieetyczne dla myśliwego. To nie jest tylko moje zdanie, ponieważ większość myśliwych protestuje przeciw temu – tłumaczy myśliwy Zbigniew Gryzło.

Przeganianie dzików, do tego jeszcze rannych, spowoduje to, że będą one uciekać w stronę zabudowań.  Zagrożenie i potencjalne straty będą jeszcze większe – dodaje.

Myśliwi podkreślają, że populacja dzików w regionie sądeckim jest niewielka.

Odstrzał dzików proponuje Główny Lekarz Weterynarii. Ma to związek z rozprzestrzeniającym się wirusem ASF, którego dziki mają być głównymi nosicielami. Sprawa obiła się szerokim echem w całym kraju. Niektórzy sądeccy myśliwi podkreślają, że w przypadku obowiązku wzięcia udziału w polowaniu, pozostaną bierni i skupią się jedynie na dokarmianiu zwierzyny.

Według Inspekcji Weterynaryjnej, afrykański pomór świń nie jest zagrożeniem dla zdrowia człowieka, ale powoduje ogromne straty gospodarcze.

Wzmożone polowania na dziki miałyby się odbyć 12, 19 i 26 stycznia.

Więcej usłyszycie w porannym programie słowo za słowo Radia RDN Nowy Sącz. W piątek (11.01) tuż po godzinie 8.00 gościem będzie myśliwy Zbigniew Gryzło.

Pismo myśliwych do Polskiego Związku Łowieckiego w Nowym Sączu :

Posłuchaj:
Zbigniew Gryzło
Wydawca, fot. freeimages.com
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN