Dzikie wysypiska śmieci zmorą Tarnowa

03.02.2020

Tylko w ostatnim tygodniu Straż Miejska otrzymała cztery zgłoszenia o nielegalnych wysypiskach śmieci na terenie Tarnowa.

Wśród sprawców znaleźć można osoby prywatne z terenu Tarnowa i okolic, które sprzątają swoje domy i gospodarstwa, ale też firmy remontowe i zakłady pracy, które w ten sposób pozbywają się problemu.

– Bywają takie wysypiska. W centrum nam się takie rzeczy raczej nie zdarzają, chociaż różnie bywa. Ale zdarzają się gdzieś na obrzeżach. Mamy teraz na ul. Piłsudskiego, za basenem w stronę ogrodów działkowych takie “przykładowe wysypisko śmieci”, gdzie ktoś podjechał i wyrzucił sporo jakichś odpadów, opon, tapicerki samochodowej, gąbki, okładziny z samochodu – mówi Zofia Hebda, kierownik Referatu Porządkowego tarnowskiej Straży Miejskiej.

Jak dodaje, przyczyn takich procederów jest wiele, ale zazwyczaj sprawcy tłumaczą swoje zachowanie niewiedzą.

– Zazwyczaj mówią, że nie wiedzieli co z tym zrobić i tak sobie to wymyślili, albo tłumaczą się tym, że w zasadzie to nie wiedzą dlaczego, “tak jakoś, bezmyślnie”. A tak naprawdę to jest prosta sprawa – odpady, które pochodzą z gospodarstw domowych, obojętnie czy to są wielkie gabaryty, czy sprzęt elektryczny, elektroniczny, czy papier, czy szkło, czy butelki, czy nawet opony, można legalnie i nieodpłatnie odwieźć do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. I ma się czyste sumienie, i nie naraża się na żadne konsekwencje karne.

Wyrzucanie śmieci w miejscu niedozwolonym karane jest grzywną w wysokości nawet 1000 złotych. Takie sprawy mogą też znaleźć swój finał w sądzie.

Nielegalne wysypiska śmieci można zgłaszać tarnowskiej Straży Miejskiej przez stronę internetową bądź telefonicznie.

O dzikich wysypiskach pisaliśmy również tutaj:

Sad na os. Legionów jak wysypisko śmieci – interwencja RDN

Posłuchaj:
Zofia Hebda
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Migacz
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN