Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej oraz święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

15.08.2020

Dzisiaj w całym kraju obchodzimy 100 rocznicę Bitwy Warszawskiej. Zwana jest ona również ,,cudem na Wisłą”, gdyż w jej pozytywnym dla Polski przebiegu, wierzący odnoszą się do daty jej przebiegu – w święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane też świętem Matki Boskiej Zielnej. To też Dzień Wojska Polskiego.

15 sierpnia 1920 roku wojsko polskie, składające się również z ochotników-cywilów, w krwawej bitwie zatrzymało na przedmieściach Warszawy wojska bolszewickie, które przez podbój naszego kraju chciały następnie zdobyć całą Europę, aby w ten sposób dokonać ogólnoświatowej rewolucji proletariackiej. Bitwa zakończyła wojnę polsko-bolszewicką, a głównym jej bohaterem został Józef Piłsudski, który opracował, a przy pomocy wybitnych generałów, przeprowadził zwycięskie natarcie na bolszewików. Bitwa Warszawska uznawana jest przez światowych historyków jako 18. pod względem ważności bitew, które wpłynęły na losy świata.

W całym kraju odbywają się uroczyste obchody rocznicy oraz świąteczne Msze Święte, również w intencji Ojczyzny. Główne obchody z udziałem wojska oraz prezydenta RP Andrzeja Dudy, rozpoczną się w Warszawie na placu Piłsudskiego o godz. 12.00

 

rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Stanisław Kuropatwa
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN