Dziś pierwszy dzień strajku nauczycieli – Sprawdź co się dzieje w szkołach! [AKTUALIZACJA]

08.04.2019

Przedstawiciele rządu i związkowcy w ubiegłym tygodniu nie doszli do porozumienia, dlatego dziś (8.04) w całym kraju rusza strajk nauczycieli. O tym jak będzie on wyglądać zdecydują komitety strajkowe powołane w każdej ze szkół. Nauczyciele z subregionu Sądeckiego też włączają się do ogólnopolskiego strajku. Ma on zmusić rząd do podwyżek dla nauczycieli i wyrazić sprzeciw wobec reformy edukacji.

Forma protestu aż do pierwszego dzwonka nie będzie znana. O tym gdzie protesty się odbędą zdecydowało jednak referendum jakie odbywało się w placówkach, w jakich uczą związkowcy. W większości sądeckich szkół wypadło ono pozytywnie co znaczy, że więcej niż 50% nauczycieli chce protestować. Jeśli chodzi o przedszkola nauczyciele mimo pozytywnych wyników referendów zazwyczaj decydują się na normalne zajęcia, a w placówkach zostaną jedynie wywieszone plakaty informacyjne o strajkach. Tu na bieżąco będziemy informować o tym co dzieje się w regionie i Nowym Sączu.

Co zrobić jeśli będzie trzeba zwolnić się z pracy? Możesz liczyć na zasiłek opiekuńczy od ZUS-u. Sprawdź tutaj.

AKTUALIZACJA:

13.00

Strajk nauczycieli objął 6 z 10 szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Nowosądecki. Lekcje odbywają się dzisiaj w Liceum Ogólnokształcącym im. Artura Grottgera w Grybowie, Zespole Szkół im. Św. Kingi w Łącku, Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Władysława Stanisława Reymonta w Tęgoborzy i Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie. Do protestu nie przyłączyli się także pracownicy Internatu Międzyszkolnego w Starym Sączu.

W sześciu placówkach trwa protest. W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Krynicy Zdroju strajkuje 50% nauczycieli, w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej – 50%, w Liceum Ogólnokształcącym w Starym Sączu – 100%. Protest trwa w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Starym Sączu, podobnie jest w Zespole Szkół w Marcinkowicach (pracuje część nauczycieli). Strajkują także pracownicy Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej – oddział w Krynicy-Zdroju i Grybowie. W placówkach, w których trwa strajk – dyrektorzy zapewnili opiekę młodzieży.

12.30

Nowy Sącz nie może zapłacić wynagrodzeń strajkującym nauczycielom. Chociaż w kraju padały różne deklarację na ten temat, sprawą zajęli się też prawnicy sądeckiego ratusza. Jak wyjaśnia wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majak, za okres strajku konieczne będzie wstrzymanie wypłat dla nauczycieli. Ich wypłata nie byłaby zgodna z prawem.

12.00

Konferencja prasowa z udziałem wiceprezydent Nowego Sącza Magdaleny Majki. – Szkoły miejskie, w których trwają strajki zapewnią  opiekę dzieciom nawet do godziny 17.00. Nie będą to zajęcia dydaktyczne a świetlicowe – wyjaśnia wiceprezydent. O tym jak będą wyglądać kolejne dni w szkołach rodzice mają dowiadywać się z Dziennika Elektronicznego jaki jest dla niech dostępny w Internecie.

10.00

Gorlice: strajkuje Zespoły Szkół nr 1,3,4, 5 i 6. W protest włączyły się też pozostałe szkoły średnie I LO, Zespół Szkół im Ignacego Łukasiewicza, Zespół Szkół Technicznych im. Wincentego Pola, Zespół Szkół Ekonomicznych i Zespół Szkół Zawodowych im. Kazimierza Pułaskiego. Na drzwiach szkół znajdują się informację z prośbą o zapewnienie opieki nad dziećmi przez rodziców. Jeśli zdecydują się mimo to posłać dzieci do szkół niestrajkujący nauczyciele będą ich nadzorować.

9.26

W Limanowej strajkują wszystkie szkoły średnie. Chodzi o I LO im. Orkana, ZS nr 1, ZSTiO w Limanowa. Protest odbywa się też w Szkole Podstawowej nr 3 w Limanowej i jednej podstawówce na terenie gminy Limanowa.

9.12

W powiat nowosądecki jeśli chodzi o szkoły gminne ZNP Oddział Ziemi Nowy Sącz informuje, że 16 szkół strajkuje.  Dzieci maja zapewnioną opiekę, do niektórych placów dziś w ogólne nie przyszły.

8.55

w 22 szkołach na terenie Nowego Sącza nauczyciele nie prowadzą zajęć dydaktycznych. Jak informuje ZNP we wszystkich placówkach w jakich po referendum zapowiadano strajk do niego przystąpiono.

8.35

Kolejne meldunki od komitetów strajkowych spływają do oddziałów ZNP w regionie.

8.15

Strajk nauczycieli to nie tylko problem szkół publicznych. W radiu RDN Nowy Sącz gościem jest Bogusław Kołcz – dyrektor Zespołu Szkół Akademickich w Nowym Sączu. Słuchaj na 102,1, 88,3, 105,1 FM. Rozmowy będzie można też posłuchać na naszej stronie www.rdn.pl

8.10

Mimo protestów uczniowie będą mieć opiekę ze strony nauczycieli, którzy postanowili nie strajkować – informuje Irena Żak z oddziału ZNP w Nowym Sączu. Spływają kolejne zgłoszenia od komitetów strajkowych. Pełen raport powinien pojawić się około 9.00.

8.00

Pierwszy dzwonek w większości szkół już wybrzmiał. Na razie nie ma informacji o tym aby dzieci pozostały gdzieś bez opieki.

7. 45

W Nowym Sączu strajkuje już 8 szkół, w powiecie nowosądeckim dwie. Region limanowski też już 2. W placówkach znajdują się nauczyciele. 

7.36

W regionie limanowskim protestować mają szkoły średnie, jedna miejska i jedna gminna podstawówka. Elżbieta Mordarska, prezes Limanowskiego oddziału ZNP wyjaśnia, że – mimo, pozytywnego referendum może się okazać, że w niektórych placówkach strajk się nie odbędzie. Wszystkie meldunki powinny do nas dotrzeć do 9.00.

7.30

Pierwsze szkoły zgłaszają swoje protesty do oddziałów ZNP.

NOWY SĄCZ

Nad rozwiązaniem potencjalnego kryzysu od kilku tygodni pracuję tu powołany przez prezydenta zespół. Jednym z wyników mają być zajęcia jakie miasto zorganizuje dla uczniów podstawówek od godziny 8.00 do 14.00. Uczniami placówek w których będą odbywać się protesty zaopiekują się pracownicy Zespołu Świetlic Środowiskowych i Pałacu Młodzieży. Pomocy mają udzielać też studenci PWSZ w Nowym Sączu.

Uczniowie będą mogli korzystać też od godziny 8.00 z pracowni przy ul. Jagiellońskiej 21, gdzie zajęcia przygotują instruktorzy Pałacu Młodzieży.

Jak informuję Urząd Miasta w szkołach ponadgimnazjalnych nie będą obywać się specjalne zajęcia opiekuńcze ze względu na małe zainteresowanie rodziców taką możliwością.

W proteście nie wezmą udziału SP nr 2, 9, 21. Nauczyciele przeprowadzą też zajęcia dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i Zespołu Szkół nr 5 Specjalnych.

GORLICE

W gorlickich szkołach strajk nie wpłynie na egzaminy gimnazjalne i ósmoklasistów – Taki komunikat można przeczytać na stornie Urzędu Miasta. Większość szkół ma tu przystąpić do protestu. Bez zakłóceń funkcjonować mają miejskie przedszkola nr 1, 3 i 5. W pozostałych placówkach uczyć będzie znacznie mniej nauczycieli, przez co urząd zachęca rodziców do zapewnienia dzieciom samodzielnej opieki.

LIMANOWA

W 40% szkół z terenu miasta i powiatu referendum wypadło pozytywnie. Według danych z głosowania jakie obyło się tutaj w marcu protestować mają wszystkie szkoły średnie, jedyna miejska podstawówka i gminna podstawówka. Jak dodaje Elżbieta Mordarska, prezes Limanowskiego oddziału ZNP – mimo, pozytywnego referendum może się okazać, że w niektórych placówkach strajk się nie odbędzie. Wszystkie meldunki powinny do nas płynąc około 9.00.

 

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Mateusz Janiczek
play
Słowo za słowo (NS)- Policjant operacyjny
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN