Dziś rozpoczyna się rok szkolny. Zachowaj ostrożność na drodze!

01.09.2020

Wraz z pierwszym dzwonkiem w szkołach, na drogach regionu tradycyjnie rusza akcja “Zwalniam przed szkołą”. To coroczna akcja promująca bezpieczeństwo na drogach, od ponad 10 lat prowadzona przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnowie we współpracy z tarnowską Policją.

W tym roku organizatorzy zrezygnowali z fizycznej obecności przed szkołami, policjanci i pracownicy tarnowskiego MORD nie pojawią się na ulicach z tradycyjnymi ulotkami informacyjnymi, nie odbędą się również prelekcje z udziałem dzieci i młodzieży.

Akcja, choć w zmienionej formie, nie jest jednak odwołana.

Zwykle przypominaliśmy o zasadach bezpieczeństwa ruchu drogowego po dwumiesięcznej, wakacyjnej przerwie. Tymczasem uczniowie wracają do szkół po półrocznej przerwie – tym bardziej musimy apelować o ostrożność – mówi Paweł Gurgul, dyrektor Małopolski Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnowie.

– Staramy się trafić do mediów, żeby przestrzegać i kierujących, i uczniów, którzy rozpoczynają po naprawdę długiej przerwie tę szkołę. Jeśli chodzi o wypadki, to statystyki są takie, że w większości przypadków to kierujący jest winny wypadkowi na przejściu dla pieszych, ale to nie znaczy, że sto procent winnych to kierujący. To też są ci, którzy wchodzą bezpośrednio pod pojazd, także ci, którzy używają telefonów i robią to w sposób nieprawidłowy i niebezpieczny.

Jak podkreśla asp. sztab. Paweł Klimek, oficer prasowy tarnowskiej Policji, funkcjonariusze nie rezygnują ze wzmożonych kontroli w okolicach szkół i przejść dla pieszych w dniu rozpoczęcia roku szkolnego.

Będziemy przede wszystkim w szkołach, gdzie są największe węzły komunikacyjne. Tam będziemy pouczać i zwalniać kierowców, żeby ruch był płynny, ale jednak spokojniejszy. I na pewno zobaczymy policjantów, nie tylko ruchu drogowego, ale i prewencyjnego oraz dzielnicowych w rejonie każdej szkoły, która znajduje się przy jakiejkolwiek drodze. Kierowcy powinni sobie zdawać sprawę, że jest rok szkolny i pomimo tego, że jest pandemia, to dzieci jednak będą szły do szkoły, będą poruszać się ciągami komunikacyjnymi i przechodzić przez przejścia dla pieszych, więc należy na nie zwrócić szczególną uwagę – mówi Paweł Klimek.

O konieczności zachowania szczególnej ostrożności w okolicach placówek edukacyjnych w regionie kierowcom przypominają także znaki drogowe, tzw. “Agatki”, które stały się symbolem akcji.

Posłuchaj:
Paweł Gurgul
Paweł Klimek
Anna Szczepanek, fot. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Kazimierz Koprowski
play
Słowo za słowo(NS) - Artur Czarnecki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN