Dziś Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

12.09.2020

W dobie kronawirusa dla wielu wydaje się być ryzykowna. Specjaliści apelują jednak, że pierwsza pomoc przy użyciu odpowiednich środków może być bezpieczna.

– Sztuczne oddychanie metodą usta-usta nie jest konieczne – mówi Krzysztof Krzemień, rzecznik prasowy Powiatowej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Tarnowie.

– Od kilku lat Światowa Organizacja Zdrowia, jak i te europejskie, zalecają, że przede wszystkim priorytetem przy zatrzymaniu krążenia jest uciskanie klatki piersiowej, a nie sztuczne oddychanie metodą usta-usta. Gdzieś tam w środku ten pacjent jeszcze przed chwileczką oddychał i jakiś tam zapas tlenu może być, natomiast żeby go rozprowadzić, to przede wszystkim musimy uciskać klatkę piersiową. Oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa własnego, a najlepszym sposobem zabezpieczenia są jednorazowe rękawiczki i maseczka ochronna na twarz.

ak dodaje, tego jak pomagać należy uczyć także dzieci. Stąd organizacja kursów w szkołach, także regionu tarnowskiego.

– Pierwsza pomoc jest bardzo ważna – mówili radiu RDN uczniowie tarnowskich szkół.

-Nic nie wiadomo co nas może spotkać. Zawsze się takie rzeczy przydają, bo możemy przechodzić ulicą i być w takiej sytuacji, gdzie będziemy potrzebować pomocy. – To jest taka adrenalina, bo trzeba po prostu pomóc człowiekowi. Ja jestem osobą bardziej taką otwartą. Reaguje na krzywdę kogoś innego. – To ma za zadanie pokazać, czego jeszcze nie umiemy i czego powinniśmy się nauczyć.

W Światowy Dzień Pierwszej Pomocy warto przypomnieć, że za nieudzielenie pomocy poszkodowanemu grozi odpowiedzialność karna.

 

 

Posłuchaj:
Krzysztof Krzemień
Uczniowie
Wydawca, Izabela Kołakowska, zdj. archiwum
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN