Egzaminy zawodowe rozpoczęte. Jak wyglądają w dobie pandemii?

14.01.2021

Do 24 stycznia potrwa kolejna sesja egzaminów zawodowych dla uczniów szkół średnich.

W dobie panującej pandemii wszystkie egzaminy, zarówno teoretyczne, jak i praktyczne, mogą się odbywać w formie stacjonarnej, ale z zachowaniem wytycznych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

W obecnej sesji egzaminów zawodowych w styczniu i lutym mamy zarówno egzaminy teoretyczne jak i praktyczne. Oczywiście Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało nam pewne wytyczne, ale nie są one dla nas zaskoczeniem, ponieważ w tym samym reżimie sanitarnym przeprowadzaliśmy egzaminy w sesji letniej, w czerwcu i lipcu – mówi Magdalena Drozd, dyrektor Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Tarnowie.

Uczniów obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa, przy wejściach do sal przygotowane są dozowniki z płynami do dezynfekcji, a same sale są przygotowane w sposób zapewniający zachowanie bezpiecznego, półtorametrowego dystansu.

Uczniowie Rzemieślniczej Branżowej Szkoły I Stopnia w Tarnowie do egzaminów przygotowują się w systemie dualnym – zajęcia teoretyczne odbywają się w szkole, zajęcia praktyczne natomiast, na podstawie umowy o pracę, uczniowie odbywają w firmach i przedsiębiorstwach.

Przygotowanie do egzaminów było o tyle trudniejsze, że nie wszyscy uczniowie w ostatnim czasie mogli odbywać swoje praktyki zawodowe – dodaje Magdalena Drozd. – Część pracodawców miała zamknięte zakłady, tak jak na przykład gastronomia. Ten okres jest poniekąd okresem straconym, zamknięcie spowodowało, że uczniowie nie mogli pojawiać się na zajęciach praktycznych u pracodawców. Teraz pewne rzeczy trzeba nadrobić.

Egzaminy są formą potwierdzającą kwalifikacje oraz poziom wiadomości i umiejętności w danym zawodzie.

Na wyniki egzaminów uczniowie będą musieli poczekać jeszcze 2 miesiące.

Posłuchaj:
Magdalena Drozd
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - bp Leszek Leszkiewicz
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Biedroń
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN