Ekolodzy kontra Kronospan

20.08.2018

Mieleccy ekolodzy zwracają uwagę, że Kronospan odwołuje się od nałożonego przez Marszałka obowiązku ciągłych pomiarów emisji na największych kominach.

Firma odpiera zarzuty i zapewnia, że chodzi tylko o termin wprowadzenia tego obowiązku. Marszałek w pozwoleniu zintegrowanym zobowiązał firmę do wprowadzenia pomiarów za pół roku. Kronospan uważa, że jest to możliwe dopiero za rok.

-Kronospan zapewnia, że nie powstały jeszcze urządzenia pomiarowe dla instalacji zastosowanej w firmie, a na stworzenie aplikacji potrzebny jest rok – wyjaśnia Piotr Herchel, dyrektor ds. ochrony środowiska w Kronospanie.

– Nie ma urządzeń do pomiaru ciągłego instalowanych na tego typu instalacjach. Firmy, z którymi rozmawialiśmy, mówiły, że jest to do zrobienia, ale czas pół roku, który dał marszałek w pozwoleniu zintegrowanym, uważają za zagrożony – dodaje Piotr Herchel.

Te zapewnienia firmy komentuje krótko Mikołaj Skrzypiec, prezes Stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekologiczna z Mielca. – Jeśli ktoś chce szuka sposobu, jeśli nie, szuka powodu – mówi działacz.

Mikołaj Skrzypiec zwraca jednocześnie uwagę, że w odwołaniu się od nałożenia przez marszałka obowiązku ciągłych pomiarów emisji Kronospan nie pisze o rocznym, a o dłuższym przesunięciu terminu.

– Dotarliśmy do dokumentów, w którym podana data przez Kronospan to 2020 rok, a więc jest to okres dłuższy niż obecne zapewnienia firmy – informuje prezes mieleckiego SSSE.

Mieleccy ekolodzy zapewniają, że w najbliższych dniach odniosą się do działań Kronospanu na specjalnej konferencji prasowej.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN