Ekolodzy przeciw wprowadzeniu uchwały antysmogowej

24.10.2019

Dokument przygotowany przez Klub radnych Nasze Miasto Tarnów zakazuje palenia w piecach paliwem stałym, m.in. węglem i miałby wejść w życie już za trzy lata. Polski Klub Ekologiczny, upatruje sporo niedociągnięć w projekcie.

Eksperci zwracają uwagę, że brakuje wielu rzeczywistych danych, czy opisu konsekwencji społecznych po wprowadzeniu uchwały.

Polski Klub Ekologiczny nie jest przeciwnikiem węgla, drewna i paliw stałych, a wręcz odwrotnie. Mówimy, że powinno się dać ludziom możliwość używania takich paliw i urządzeń, pod warunkiem, że przypilnuje się co najmniej prawidłowego sposobu ich spalania, czyli tzw. bezdymnego sposobu spalania. Ta uchwała zupełnie nic o tym nie mówi – mówi Krzysztof Woźniak z Polskiego Klubu Ekologicznego.

Eksperci zarzucają także, że wprowadzenie uchwały proponowanej przez radnych byłoby “ustawowym niszczeniem klimatu”. Dokument przewiduje bowiem zakaz palenia drewnem, węglem czy pelletem. Niektóre kotły, które posiadają tarnowianie są zasilane tymi paliwami i jednocześnie są niskoemisyjne.

Po wprowadzeniu uchwały mieszkańcy Tarnowa byliby zmuszeni do zainstalowania nowych kotłów zasilanych nieodnawialnymi źródłami energii, takimi jak np. gaz ziemny. Takie działanie zwiększa ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery.

Wprowadzenie takiej uchwały to także, zdaniem ekspertów, cofanie się w rozwoju i podwójne wydatki.

Punkt ten został zdjęty z dzisiejszych obrad Rady Miejskiej. Radni chcą, by okres dostosowawczy tej uchwały był dłuższy niż ten zaproponowany przez klub Nasze Miasto Tarnów.

Więcej na ten temat w dzisiejszym programie Słowo kontra Słowo po godz. 16.00

Gośćmi będą radny Tomasz Olszówka, pomysłodawca tarnowskiej uchwały antysmogowej oraz Krzysztof Woźniak z Polskiego Klubu Ekologicznego.

Posłuchaj:
Krzysztof Woźniak
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Włodzimierz Bernacki
play
Słowo za słowo(NS) - Zbigniew Małek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN