Ekolodzy skarżą pozwolenie Kronospanu

13.07.2018

Stowarzyszenie Specjalna Strefa Ekologiczna oraz jedna z fundacji ekologicznych złożyły odwołanie od pozwolenia zintegrowanego dla fabryki Kronospanu w Mielcu. Taki dokument kilkanaście dni temu wydał Marszałek Podkarpacia.

Organizacje domagają się zaostrzenia limitów emisji zanieczyszczeń przez mielecką firmę.

Mieszkańcy skarżą się, że emisje z zakładów mają nieprzyjemny zapach, który wywołuje alergie – mówi Szymon Kuś, ekolog i przedstawiciel stowarzyszenia Specjalna Strefa Ekonomiczna. – Rygor natychmiastowej wykonalności, to zostało zaskarżone. Mieliśmy na jakiekolwiek ruchy prawne dwa tygodnie od wydania decyzji. Ten termin dotrzymaliśmy. Dokumenty poszły zaskarżając jednocześnie przyśpieszenie tej decyzji jak i pozwolenie zintegrowane. Jeżeli chcemy popatrzeć przez pryzmat pyłu, którego nie ma w ciągu dnia, przez pryzmat smrodu, który jest, to ten odór jest bardziej drażniący i bardziej przeszkadzający oraz duszący – tłumaczy ekolog.

Dodajmy, że Marszałek Województwa Podkarpackiego nałożył obowiązek ciągłego monitoringu emisji tylko na dwóch kominach. Mieszkańcy i ekolodzy zwracają uwagę, że zakład ma ponad 40 kominów.

Emisja zanieczyszczeń z fabryki Kronospan była jednym z tematów debaty o czystym powietrzu, które odbyło się w Mielcu. Podkarpackie miasto włączy się w walkę o czyste powietrze wraz z innymi polskimi miastami.

 

Zobacz także:

Miasto jednoczy siły w walce o czyste powietrze

Posłuchaj:
Szymon Kuś
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Michał Koralik - 11.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Jan Golba
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN