Ekologowie alarmują, smog to bardzo poważny problem dla zdrowia

17.11.2019

Nie da się żyć zdrowo w smogu. Dla mnie jako ekologa to problem w tym momencie najpoważniejszy – mówi Krzysztof Woźniak, członek Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego.

Jak ograniczyć skutki smogu dla swojego organizmu?

– Należy mieć jakieś oczyszczacze powietrza, najlepiej takie, które są połączone z wentylacją. Nie można też całkowicie zamykać okien, niektórzy na zimę nawet zaklejają taśmą. To może prowadzić do innych chorób, np. do astmy. Nie chodzi o to, żeby się całkowicie schować. Nie ma takiej ucieczki przed smogiem. Przede wszystkim trzeba nauczyć ludzi prawidłowo palić w piecach – kopciuchach do czasu aż tego nie wymienią, czyli jakieś 10 lat. Nie możemy czekać i się dusić w tym czasie, tylko nauczyć ludzi palić i tego dopilnować, by palili prawidłowo.

Jak dodaje ekolog, zanim dojdzie do wymiany pieców zlej jakości, najważniejsze jest prawidłowe spalanie i nie znaczy to, że w każdym piecu należy palić od góry.

– Mówimy o spalaniu prawidłowym, nazywanym współprądowym, czyli w piecach górnego spalania od góry, a w piecach dolnego spalania od dołu. Jeśli ktoś nie wie, jaki piec ma, zgłosić się do kominiarza i wyjaśni, jak w nim należy palić. W tych piecach, których jest najwięcej w Tarnowie, to jest to spalanie od góry, ale są też piece, gdzie należy palić od dołu. Po prostu chodzi o to, żeby nigdy nie wrzucać paliwa w piecu górnego spalania na wierzch. Jest jeszcze taki sposób – podkładać z boku, czyli żar przesuwać na koniec, a nowe paliwo dosuwać z boku.

Jak się oddycha w Tarnowie? Jak mówią zapytani przez nas tarnowianie, najgorzej jest w centrum i do tego coraz mniej zieleni, która poprawiłaby sytuację.

– W centrum miasta jest nie za dobrze, samochody, piece, mało zieleni. Przeczytałam na tablicy informacyjnej na przystanku, że jest dobre powietrze, jakość dobra, a w praktyce to np. idę na Piaskówkę, bo chodzę z kijkami, i widać różnicę, jak się wychodzi z lasku, czuć jakieś ciężkie powietrze, dym. Ja przyjechałam do Tarnowa jakieś 19 lat temu i od razu poczułam się gorzej, coś mi się działo. Poszłam do kardiologa, a on mi mówi, że nie za dobre miejsce na przeprowadzkę sobie wybrałam. I coraz gorzej mi się oddycha. Dawniej też się w piecach paliło drewnem, węglem, ale teraz, jak się słucha, czym ludzie palą, mimo że jest sytuacja materialna lepsza, to trudno uwierzyć.

Krzysztof Woźniak, członek Rady Naukowej Polskiego Klubu Ekologicznego,  był gościem comiesięcznego spotkania Klubu Dobrze Nastawionych RDN.

Posłuchaj:
Krzysztof Woźniak
Uczestnicy spotkania
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN