Ergonomiczne i aktywne biuro – jak je wyposażyć?

10.06.2021

Skutki długotrwałej pracy przy komputerze w niewłaściwej pozycji mogą być opłakane. Efektem ciągłego powielania niewłaściwej pozycji mogą być trwałe zmiany w zdrowiu pracownika. Obowiązki w biurze zwykle wykonywane są w wymuszonej pozycji, która obciąża wszelkie stawy i kręgosłup, a stąd już tylko krok do chorób układu mięśniowo-szkieletowego. Aby tego uniknąć, pracownik powinien wykonywać swoją pracę w ergonomicznej, prawidłowej postawie. Pomoże to w niwelowaniu odczucia zmęczenia, zapobiegnie dolegliwościom i bólom oraz poprawi efektywność i kreatywność. Jak tego dokonać? Stosując ergonomiczne wyposażenie biura.

Ergonomiczna aranżacja biura

Oprócz właściwie zagospodarowanej przestrzeni biurowej należy wyposażyć je w ergonomiczne i wysokiej jakości meble jak biurka, krzesła i dodatkowe akcesoria. Ważne jest także prawidłowe oświetlenie i elementy dopełniające jak rośliny. Takie środowisko pracy znacznie wpłynie na efektywne wykonywanie obowiązków przez zatrudnionych i pozwoli im pracować w komfortowym otoczeniu.

Dobór odpowiednich mebli to gwarancja zdrowia i dobrego samopoczucia pracowników, co bezpośrednio będzie przekładało się na wydajność danej jednostki. Pracodawcy coraz częściej rozumieją potrzeby swoich podwładnych i zdają sobie sprawę z tego, że wdrażanie ergonomii w biurze jest swojego rodzaju inwestycją, a nie zbędnym wydatkiem.

Organizacja stanowiska pracy

Miejsce pracy powinno być przyjazne koncentracji uwagi. Stanowisko pracownika powinno być wyraźnie wyznaczone i wyciszone, w czym pomóc mogą ścianki wygłuszające. Biurko powinno być na tyle duże, aby pomieścić niezbędny sprzęt i akcesoria.

Zachęta do wstania ze stanowiska pracy

Podczas gdy siedzimy, nie generujemy energii. Możemy więc czuć się coraz bardziej śpiący i łatwo tracić koncentracje. Dobrym pomysłem jest więc co jakiś czas wstać i „rozprostować kości”. W tym celu warto w biurze rozmieścić drukarki, kosze czy szafy z ważnymi dokumentami w dalszej odległości od miejsca pracy zatrudnionych. Doskonałym rozwiązaniem jest ustawienie stołu w specjalnej strefie lub na środku biura i zachęcenie pracowników do omawiania projektów w przygotowanym miejscu np. na stojąco. Wszystkie powyższe czynności mają za zadanie zwiększyć przepływ krwi w organizmie i rozluźnić mięśnie co pozytywie wpłynie na samopoczucie i poziom energii.

Czyste powietrze i cisza

Duża ilość komputerów oraz przedmiotów skumulowanych na dość małej powierzchni może niekorzystnie wpływać na otoczenie. Aby zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki pracy, warto regularnie wietrzyć biuro i wyposażyć je w rośliny. Dobrym pomysłem jest także stosowanie oczyszczaczy powietrza.

Spośród czynników najbardziej dekoncertujących i obniżających kreatywność wymieniamy przede wszystkim hałas. Warto zadbać, aby poszczególne stanowiska były optymalnie wyciszone. W tym celu można stosować wspomniane już ścianki wygłuszające dostępne na https://www.ajprodukty.pl/.

Ergonomiczne meble do biura

Planując przestrzeń biurową lub modyfikując ją, należy wziąć pod uwagę odpowiednie, ergonomiczne wyposażenie, wpływające na zdrowie pracowników. Mowa tutaj przede wszystkim o biurkach z regulowaną wysokością, aktywnych krzesłach, stołkach biurowych oraz akcesoriach np. bieżniach biurowych czy platformach balansujących. Biuro wyposażone w takie elementy to środowisko sprzyjające pracy i efektywności zatrudnionych, co niewątpliwie przyczynia się do wyników osiąganych przez firmę.

Biurko z regulowaną wysokością

Dobrze zaprojektowane biurka stanowią główny element wyposażenia stanowiska pracy. Musi ono pomieścić niezbędne elementy ja komputer, klawiaturę, myszkę oraz przybory potrzebne do wykonywania codziennych obowiązków.

Dobre biurko posiada możliwość regulacji wysokości, dzięki czemu po pierwsze jesteśmy w stanie dopasować je idealnie do wzrostu, a po drugie – umożliwia pracę w pozycji stojącej. Częsta zmiana pozycji ma bardzo dużo zalet, m.in. pomaga poprawić krążenie i zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych.

Ergonomiczne krzesła

Dobrze dobrane krzesło eliminuje negatywny wpływ złej pozycji na układ mięśniowo-szkieletowy. Aby zapewnić pracownikowi jak największy komfort siedzenia, należy pomyśleć o zakupie aktywnych krzeseł – stołków ergonomicznych, siodłowych, czy piłek balansujących. Wszystkie te siedziska wymuszają prawidłową pozycję podczas wykonywania codziennych obowiązków i sprzyjają zdrowiu pracownika. Wybierając klasyczne krzesło biurowe, warto zakupić takie, które posiada największą możliwość regulacji.

Nietypowe elementy w biurze, które zachwycą pracowników

Wyposażając nowoczesne biuro, nie musimy ograniczać się tylko i wyłącznie do mebli. Możemy pójść krok dalej i mile zaskoczyć pracowników. W celu zachęcenia do aktywności, co będzie przekładało się na większą koncentrację, warto zakupić produkty takie jak bieżnia biurowa, rowerki treningowe biurowe lub platformy balansujące. Wszystkie te przedmioty, używane kilka-kilkanaście minut dziennie podczas pracy czy przerwy pozytywnie wpłyną na zdrowie i poprawią krążenie krwi. Firma zyska zwiększoną aktywność i kreatywność pracowników oraz status innowacyjnego przedsiębiorstwa.

Wydawca, Artykuł powstał przy współpracy partnera zewnętrznego
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN