Fajerwerki – atrakcja dla ludzi, zagrożenie dla zwierząt

31.12.2019

“Nie strzelam w Sylwestra!”, “Petardy to obciach!”, “Powitaj rok 2020 bez fajerwerków” – social media zalała lawina apeli obrońców zwierząt. Apelują gwiazdy showbiznesu, aktorzy, politycy, a także liczne fundacje prozwierzęce i osoby prywatne.

Sylwestrowe odpalanie fajerwerków coraz bardziej traci społeczne przyzwolenie.

“Sylwestrowe pokazy fajerwerków – dla wielu to dobra zabawa, na którą czekają cały rok, dla zwierząt – stres, strach i śmiertelne zagrożenie” – piszą organizatorzy jednej z wielu tego typu akcji internetowych.

Jak przekonują, huk petard wywołuje u zwierząt dzikich, bezdomnych i domowych ogromne przerażenie, a nawet ból fizyczny i ataki paniki, które mogą okazać się groźne dla ich zdrowia i życia.

Podobnego zdania są mieszkańcy Tarnowa.

– Nie powinniśmy odpalać fajerwerków w Sylwestra. Uważam, że są bardzo szkodliwe, zwierzęta się boją, płoszą, uciekają. – Wiele osób w ogóle o zwierzętach nie myśli. Akurat moja sunia się nie boi, bo to jest pies myśliwski, ale rozumiem właścicieli psów, które są lękliwe. Popieram to, żeby nie było fajerwerków. Ewentualnie jedna seria w miejscach, gdzie są duże imprezy i myślę, że to wystarczy.

Także władze miasta Tarnowa wyszły naprzeciw prośbom właścicieli zwierząt, organizując Sylwestra bez pokazu sztucznych ogni.

Posłuchaj:
Mieszkańcy
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Łukasz Smółka
play
Słowo za słowo (NS) -Bogdan Łuczkowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN