Filip Musiał: Ks. Władysław Gurgacz powinien być bohaterem ogólnopolskim [WIDEO]

14.09.2021

Chcemy, aby postać księdza Władysława Gurgacza, była powszechnie znana, obok takich osób jak major Dekutowski, czy rotmistrz Pilecki – mówił dziś (14.09) na antenie radia RDN Nowy Sącz, dyrektor krakowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Filip Musiał.

Jak dodał, przywracanie pamięci o bohaterze podziemia niepodległościowego, to proces składający się na kilka etapów. Tym końcowym powinno być uczynienie z niego bohatera na skalę kraju.

Wydaje mi się, że ta granica pomiędzy kimś, kogo moglibyśmy nazwać bohaterem lokalnym, a bohaterem ogólnopolskim, została przekroczona. Kolejna granica do przekroczenia to jest stopień rozpoznawalności, a więc wprowadzenie księdza Gurgacza do tej powszechnej świadomości historycznej i myślę, że to niebawem już nastąpi – uważa Filip Musiał.

Pogrzeb zamordowanego 72 lata temu przez Urząd Bezpieczeństwa kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej, odbędzie się dzisiaj (14.09) na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie. Wraz z ks. Władysławem Gurgaczem, pochowani zostaną też inni bohaterowie podziemia antykomunistycznego, Ryszard Kłaput i Tadeusz Zajączkowski.

Dziś pogrzeb ks. Władysława Gurgacza. Złożyliśmy kwiaty pod tablicą upamiętniającą kapelana [WIDEO]

rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - Andrzej Lewek
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
play
Słowo za słowo (NS) - Sławomir Szczerkowski
play
Mirosław Waląg
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN