Firma z Warszawy wyremontuje most w Ostrowie [WIDEO]

10.09.2020

Przetarg na pierwszy etap generalnego remontu przeprawy na Dunajcu został rozstrzygnięty.

Spośród siedmiu firm, które złożyły swoje oferty wybrano warszawską firmę SARINŻ, która wykona prace za niecałe 7 mln złotych.

To prawie 4 mln złotych poniżej kosztorysu, który opiewał na 10,5 mln złotych.

Wicestarosta Jacek Hudyma w programie Słowo za Słowo powiedział, że niskie koszty wynikają z sytuacji pandemicznej w kraju i jest przekonany, że niższa cena nie odbije się na jakości remontu.

– Wszystkie przetargi – i to jest cenne dla samorządów – idą poniżej kosztorysów, od około 20 do 40%. Po drugie, ogromną rolę odgrywają tutaj pieniądze, które przeznacza rząd na tzw. Tarczę Antykryzysową, na Fundusz Dróg Samorządowych czy na różnego rodzaju remonty. I w tym wypadku, ta firma przedstawiła wszystkie dokumenty, kosztorysy takie, które według niej bez najmniejszego problemu tę inwestycję wykonają. Skoro zagwarantowali, że są w stanie za tę kwotę tę inwestycję wykonać, no to tutaj nie mamy innego wyjścia, tylko po prostu z tą firmą podpisujemy umowę.

Pierwszy etap remontu mostu w Ostrowie – za który odpowiedzialna jest firma z Warszawy – obejmuje rozbiórkę konstrukcji poziomej, zabezpieczenie kanalizacji i wzmocnienie podpór. Prace mają zakończyć się jeszcze w tym roku. Starostwo otrzymało na nie dofinansowanie z budżetu państwa (4 mln złotych) i Urzędu Marszałkowskiego (1 mln zł).

W przyszłym roku na bazie wzmocnionych przyczółków i podpór ma powstać zupełnie nowa żelbetowa konstrukcja.

Starostwo ma nadzieję, że na drugi etap prac (przetarg zostanie ogłoszony po zakończeniu I etapu) uda się pozyskać 30 mln złotych dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych.

300-metrowa przeprawa ma być gotowa w drugiej połowie przyszłego roku.

Most został całkowicie zamknięty w listopadzie ubiegłego roku, bo groził zawaleniem. Ta sytuacja mocno skomplikowała życie kierowcom i mieszkańcom.

Przeprawa stanowi bowiem najkrótsze połączenie Tarnowa z autostradą A4 oraz z gminami Wierzchosławice i Radłów.

 

Posłuchaj:
Jacek Hudyma
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Banek
play
Słowo za słowo(NS) - Grzegorz Niezgoda
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN