Firmy przewozowe mocno odczuwają skutki pandemii [WIDEO]

20.04.2020

Wielu przewoźników stanęło na skraju bankructwa, bo autobusy nie mają kogo wozić. Niektórzy drastycznie ograniczyli kursy lub zawiesili je całkowicie.

Ci, którzy korzystają z infrastruktury spółki Małopolskie Dworce Autobusowe liczyli na zawieszenie opłat chociażby za korzystanie z dworców w Krakowie czy w Nowym Sączu. MDA odpowiada, że może tylko obniżyć stawki, ale ich nie zawiesi.

Były poseł PiS Michał Wojtkiewicz – członek zarządu spółki Małopolskie Dworce Autobusowe, który był gościem programu Słowo za Słowo powiedział, że rozumie sytuację przewoźników, ale zwrócił uwagę, że dworce też muszą funkcjonować, a MDA zatrudnia ponad 70 osób, i teraz walczy o to aby utrzymać te miejsca pracy.

– Dworzec krakowski jest największym w Europie. 13 milionów ludzi przechodzi przez ten dworzec na dwóch poziomach. To jest gigantyczne przedsięwzięcie i dzisiaj mimo tego spadku musimy utrzymać jego funkcjonowanie, nie może być zamrożony, wyłączony, nie można zamknąć na klucz. To jest 70 ludzi plus firmy ochroniarskie, plus firmy które utrzymują czystość. To musi być cały czas w gotowości utrzymywane.

Michał Wojtkiewicz powiedział, że w tej chwili przewoźnicy, którzy korzystają z infrastruktury spółki Małopolskie Dworce Autobusowe mogą liczyć na 60% zniżki.

MDA, które należy do województwa małopolskiego, liczy na szybkie wdrożenie pakietu pomocowego, który pomoże ograniczyć negatywne skutki kryzysu gospodarczego wywołanego przez koronawirusa.

Michał Wojtkiewicz podkreśla, że poprawę sytuacji, przewoźnicy odczują z pewnością, gdy zostanie przywrócona nauka w szkołach i na uczelniach.

Posłuchaj:
Michał Wojtkiewicz
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Kądziołka
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN