Flisackie łodzie już pływają po Dunajcu

01.04.2019

50 łodzi flisackich odbiję dziś od brzegu w Sromowcach Wyżnych. Z początkiem kwietnia jak zwykle rusza sezon spływów przełomem Dunajca.

Kultowa pienińska atrakcja przyciąga co roku masę turystów. Jak podkreśla Jerzy Regiec, prezes Polskiego Stowarzyszenia Flisaków Pienińskich – sezon zawsze zależy od stanu wody w rzece…

– Nie możemy sobie pozwolić na ryzykowanie zdrowia turystów. mamy określony stan wody do, którego pływamy. Jeżeli stan Dunajca przekracza ten określony poziom bezpieczeństwa, spływ jest zamykany i nie ma opcji, że jakaś łódź wypłynie.

Przez cały marzec trwało przygotowanie do sezonu czyli m.in odnowienie i przystosowanie składowanych w zimie łodzi do spływów. Flisacy uszczelniali je a także w razie potrzeby malowali. Na razie po Dunajcu pływać będzie 50 tratw ale docelowo pojawi się ich około 250. Wszystkie przeszły odbiór techniczny Inspektoratu Żeglugi Śródlądowej z Krakowa.

Oficjalne uroczystości otwarcia sezonu zaplanowano na 22 kwietnia – czyli w drugi dzień świąt. Mszy św. w Sromowcach Wyżnych przewodniczyć będzie wtedy ks. infułat Stanisław Olszówka z Zakopanego.

Posłuchaj:
Jerzy Regiec
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Kądziołka
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Ptaszek
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN