Forum Gospodarcze Polonii Świata zakończone – jakie efekty?

28.08.2019

Tarnów i południowo – wschodnia Polska mogą liczyć na współpracę turystyczną z krajami Europy czy Ameryki. To wnioski po zakończonym IV Forum Gospodarczym Polonii Świata w Tarnowie.

Przedstawiciele kilkudziesięciu krajów podczas trzydniowych obrad rozmawiali o większej współpracy z samorządowcami z Małopolski oraz z Podkarpacia.

Ten region jest atrakcyjny dla turystów, szukających kompleksowego wypoczynku – mówi Walter Gotawa z biura “PolAmer” z Chicago.

– Rozmawiamy z przedstawicielami ośrodków wypoczynkowych SPA. Będziemy chcieli przysyłać klientów, którzy będą korzystać z usług tych placówek. W czerwcu, kilku przedstawicieli tych ośrodków przyjechali do Stanów Zjednoczonych. Oni reklamują się u nas i też pierwsi klienci odwiedzają już ośrodki SPA w Polsce.

Polska regionalna jest bardzo ciekawa dla turystów, którzy dotychczas odwiedzali większe miasta. Zdaniem Bogusława Nowaka, polskiego konsula honorowego w Nowej Zelandii, to jest magnesem dla zwiedzających.

– Polska na poziomie województwa czy powiatu – to jest przyszłość polskiej turystyki. Mamy Kraków, mamy Warszawę, mamy Wrocław, ale te mniejsze miejscowości również oferują wiele bardzo atrakcyjnych miejsc, które trzeba zobaczyć. Jeżeli chodzi o Tarnów, jestem pod wrażeniem miasta, bo miasto się rozwija.

Tarnowskie forum było też okazją do rozmów z lokalnymi przedsiębiorcami. Jak mówi Tom Słoniewski, przedsiębiorca z Kanady, przyjazd do Polski może zakończyć nową współpracą.

– Spotkałem jednego pana, który jest inwestorem w nieruchomościach. To jest mniej więcej jedna z gałęzi, w której ja się zajmuje. Myślę, że nawiązałem początkowe relacje biznesowe. Co z tego wyjdzie, zobaczymy. W każdym bądź razie jesteśmy ukierunkowani w tą samą stronę inwestycji, tu na terytorium Polski.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela uważa, że przyjazd zagranicznych gości z ponad 30 krajów jest dodatkową promocją oraz zachętą do odwiedzenia miasta pod Górą św. Marcina przez turystów.

– Gdybyśmy chcieli dotrzeć do 32 krajów z informacją o naszym mieście, to musielibyśmy wydatkować dziesiątki, a nawet setki tysięcy dolarów czy też euro. Więc dlatego te osoby aktywne w biznesie turystycznym przyjeżdżają tutaj, dostają potężną dawkę informacji o naszym mieście, czy to się przełoży na liczbę turystów? Będziemy to sprawdzać. Czy będą inwestycję w infrastrukturę turystyczną? Mam nadzieję, ponieważ w Tarnowie brakuje hoteli.

Podczas IV Forum Gospodarcze Polonii Świata odbyły się debaty na temat współpracy turystycznej oraz propozycji dla inwestorów.

Na trzydniową imprezę do Tarnowa przyjechali również przedstawiciele samorządów z Małopolski oraz Podkarpacia.

Posłuchaj:
Walter Gotawa
Bogusław Nowak
Tom Słoniewski
Roman Ciepiela
RDN _
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za Słowo (NS) - Grzegorz Sus
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN