Kiedy fotowoltaika w Gromniku? Spory przetargowe w KIO trwają

14.07.2020

Mieszkańcy gminy Gromnik od miesięcy czekają na montaż instalacji, jednak realizację projektu wstrzymuje ciągnący się spór firm biorących udział w przetargu.

Gmina Gromnik jest jedną z 31 gmin włączonych w projekt unijny na montaż fotowoltaiki, solarów i pomp ciepła w gospodarstwach domowych.

Z subregionu tarnowskiego do projektu włączyło się 10 gmin na montaż łącznie 800 instalacji. Zainteresowanie ciągle wzrasta, na liście rezerwowej czekają kolejni mieszkańcy.

Tymczasem od dwóch lat firmy biorące udział w przetargu na prowadzenie zadania toczą spór w Krajowej Izbie Odwoławczej. Do tego czasu żadna z gmin nie może zrealizować projektu.

– W Krajowej Izbie Odwoławczej cztery firmy złożyły protest. On został rozpatrzony, okazało się jednak, że firmy nie pogodziły się z tym, jedna z nich złożyła odwołanie do sądu. Kolejne firmy znów odwołały się do Krajowej Izby Odwoławczej. Jest to taka trudna sytuacja ponieważ zadanie w sumie w czterech subregionach jest warte ponad 100 mln złotych, jest więc o co walczyć. Natomiast najgorszą rzeczą jest to, że nasi mieszkańcy czekają już 3 lata – mówi Bogdan Stasz, wójt Gromnika.

Jak zaznacza wójt Gromnika, na razie nie ma zagrożenia dla realizacji projektu w gminie.

Gdybyśmy teraz podpisali umowę, nie ma żadnego zagrożenia, ponieważ firmy są w stanie wykonać około 40-50 instalacji w ciągu tygodnia – mówi Bogdan Stasz.

– Ale najgorsze jest to, że słońce ładnie świeci w naszym rejonie, ludzie czekają, a produkcji prądu nie ma, bo są papierkowe prace i walka między poszczególnymi firmami. Mam nadzieję, że to nie będzie ostatni projekt ponieważ myślę, że jako kraj jesteśmy daleko, daleko w tyle, jeżeli chodzi o zieloną energię.

Dofinansowanie na odnawialne źródła energii zawarte w projekcie sięga 60% netto.

Pierwotnie zgodnie z programem projekt miał być zakończony w 2021 roku. W związku z sytuacją pandemiczną termin na realizację inwestycji został przedłużony do 2023 roku.

Posłuchaj:
Bogdan Stasz
Anna Szczepanek
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Gil
play
Słowo za słowo (NS) - Andrzej Gut-Mostowy
play
Słowo za słowo (NS) - Adam Konicki
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN