Galeria Starówka wystartuje dopiero przed Wielkanocą

26.11.2019

Formalności związane m.in. z KRS-em wydłużyły otwarcie galerii ze sklepów i lokali na tarnowskiej Starówce. 

Galeria ma funkcjonować na zasadzie wspólnych promocji czy wydłużenia czasu otwarcia sklepów.

– Mają to być sklepy, które istnieją, będziemy też starać się pozyskać kolejne z lokali pustych. Będą te same godziny otwarcia i zamknięcia. Nie o 17.00 – jak to ma miejsce teraz, ale żeby klienci mieli czas przyjechać po pracy nas odwiedzić. Będzie też wspólna promocja, jeżeli będą jakieś dodatkowe dni otwarcia, to wszyscy będziemy otwierać. Będą dodatkowe zniżki – dokładnie tak, jak to ma miejsce w klasycznych galeriach – mówi Robert Cichoń, przedsiębiorca ze stowarzyszenia Zmieńmy Stare Miasto Tarnów.

Tymczasem coraz bardziej dotkliwy dla przedsiębiorców jest problem braku parkingów, który pojawił się po likwidacji miejsc przy pl. Kazimierza czy Katedralnej. Skutkuje ciągłym spadkiem liczby kupujących.

Dodatkowo niektórzy radni chcą, by Pl. Rybny został wyłączony z parkowania, czego obawiają się poważnie przedsiębiorcy.

– Jest strach przedsiębiorców przed utratą kolejnych miejsc do parkowania. Nikt nie widział galerii bez parkingu, a my takiego nie mamy i okazuje się, że będzie go jeszcze mniej. Staramy się cały czas pozyskać kilka miejsc na Targowej. Będziemy rozmawiać z taksówkarzami, żeby może znaleźć im kilka miejsc bliżej Burku.

Jak dodaje Andrzej Witek ze Stowarzyszenia Zmieńmy Stare Miasto Tarnów, niepokojące jest zamykanie lokali na Starówce z powodu spadku liczby klientów.

Bez parkingów bardzo trudno znaleźć najemców. Grozi nam skansen bez ludzi – dodaje.

– Na samej Wałowej jest około 20 pustych lokali na parterze, już nie mowie o piętrach, gdzie wiatr hula i nie ma zainteresowania. Jest duży problem, żeby znaleźć najemców nawet za naprawdę niewielkie koszty. Jeżeli tego problemu z parkowaniem nie rozwiążemy, nie uda się ściągnąć przedsiębiorcy do miejsca, gdzie nie można dojechać, zaparkować. Gdyby chociaż pojawiła się jakaś wizja parkingu w niedalekiej przyszłości, to będzie jakaś zachęta dla inwestujących na Starówce, że dotrwamy jakoś. Tymczasem to, co jest, pokazuje, że te opowieści, że jest lepiej, że remonty sprzyjają ożywieniu centrum, nie jest prawdą. Brakuje elementu społeczno – gospodarczego. Jeśli go nie będzie, będziemy w pięknym, betonowym wyremontowanym skansenie bez ludzi.

Galeria ze sklepów i lokali na Starówce miałaby być jedną z największych tego typu galerii w Polsce – po warszawskiej czy łódzkiej.

Dodajmy, że miasto rozważa w tej chwili dwie lokalizacje dużych parkingów na Starówce: przy Brodzińskiego i przy Urzędzie Wojewódzkim.

Tymczasem przy obecnych ograniczeniach budżetowych budowa wielopoziomowego parkingu pozostaje wciąż w gestii marzeń.

Posłuchaj:
Robert Cichoń
Andrzej Witek
Jadwiga Koziol
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (RM) - Paweł Augustyn
play
Słowo za słowo - Marcin Romanowski - 18.06.2021
play
Słowo za słowo (NS) - Marek Pławiak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN