GDDKiA: Nie przewidujemy tranzytu tirów Doliną Popradu na Słowację

08.11.2021

Obwodnica Piwnicznej ma wyprowadzić ruch z centrum, a nie uruchomić tranzyt na Słowację – tak na protest mieszkańców Doliny Popradu odpowiada rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie.

Iwona Mikrut-Purchla podkreśliła na antenie RDN Nowy Sącz, że budowa obwodnicy Piwnicznej ma ułatwić życie mieszkańcom uzdrowiska. GDDKiA nie planuje prowadzić tutaj prowadzić korytarza transeuropejskiego.

Ta obwodnica tak naprawdę wyprowadzi ruch z centrum miasta. Po stronie słowackiej mamy cały czas ograniczenie do 12 ton. Nawet gdy tam zostanie wyremontowana droga i podniesiony tonaż, to nie przewidujemy, aby diametralnie wzrósł ruch stricte tranzytowy, będzie to ruch międzyregionalny – przekonuje rzecznik GDDKiA.

Jak dodaje Mikrut-Purchla, główny ruch tirów międzynarodowych będzie wciąż odbywać się przez przejście graniczne w Chyżnem i Barwinku. Zdaniem rzecznik są one lepiej dostosowane do szybkiego przejazdu – w przeciwieństwie  do obwodnicy planowanej w Piwnicznej, to drogi dwujęzdniowe.

W listopadzie ma się spotkać komisja, która zdecyduje, który wariant nowej drogi będzie preferowany. Na ostateczny wybór przebiegu obwodnicy później będzie mieć jeszcze wpływ opinia środowiskowa – Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiskowej.

Mieszkańcy Doliny Popradu już po raz trzeci wyszli na ulice: Tiry zabiją turystykę! [WIDEO]

 

rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Stanisław Kuropatwa
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN