Gdy wróci wojsko będziemy pod ostrzałem rakiet?

28.02.2018

Nie wszyscy są przekonani, czy powrót jednostki wojskowej do Nowego Sącza jest potrzebny. Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta to właśnie ten temat nieoczekiwanie wywołał największą dyskusję. Przed głosowaniem dotyczącym apelu w tej sprawie do Ministerstwa Obrony Narodowej, część radnych przekonywała, że jednostka militarna w mieście niekoniecznie musi prowadzić do zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców.

Treść apelu w imieniu grupy radnych przedstawiał Patryk Wicher. – Wojsko to jest prestiż, a dodatkowo rozbudowuje się ze względu na nową ustawę, więc i tak będzie się to odbywało – wyjaśniał radny PiS. – Myślę, że to jest idealny czas na wskrzeszenie batalionu związanego z naszym 1 Pułkiem Strzelców Podhalańskich – dodaje.

Tradycje warto kontynuować – podkreśla wiceprzewodniczący Rady Miasta Piotr Lachowicz . – Natomiast problem zaczyna się, gdy popatzymy na szczegóły apelu. Bo co dokładnie miałoby powstać w Nowym Sączu? Jedni mówią batalion inni pułk.  A jaka to forma służby? Jednostka bojowa?  Oczywiście marynarka wojenna nie, a do tworzenia lotniczej nie mamy odpowiednich warunków. Jeśli pancerna to trzeba pamiętać, że znajdujemy się na terenach górskich. Powietrznodesantowa też wymaga zaangażowania samolotów – wymienia radny.

Pozornie wojsko stacjonujące w mieście powinno zwiększyć jego bezpieczeństwo, jednak radni zastanawiają się, czy w dzisiejszych czasach – gdy toczy się wojny nuklearne – Nowy Sącz z czasem nie znalazłby się na celowniku np. jednej z bomb rakietowych. Zdaniem radnego Józefa Hojnora taki pomysł powinni ocenić doświadczeni wojskowi. Decyzjami nie może kierować sentyment.

Ten pomysł powinien być oceniony przez ekspertów MON-u i jeśli oni uznają za stosowne, to podejmą odpowiednie decyzje. Brakuje mi za to apelu radnych o sądeczankę, Węgierską Bis czy dofinansowanie Sandecji
– podkreślił Hojnor.

Dyskusja na temat jednostki wojskowej w Nowym Sączu zajęła radnym prawie godzinę. Głos zabrali nawet radni, rzadko udzielający się w debacie. Ostatecznie 16 głosów zdecydowało o tym, że apel w tej sprawie trafi do premiera i ministra obrony narodowej. Czterech radnych było przeciw, a dwóch nie brało udziału w głosowaniu.

Radni apelują m.in. o lokację jednostki na terenie miasta Nowego Sącza.

Posłuchaj:
Patryk Wicher
Józef Hojnor
Piotr Lachowicz
Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Rozgryźć Kościół - ks. Piotr Boraca
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Kaczmarski
play
Słowo za słowo(NS) - Dariusz Chorużyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN