Geniusz chłopa z Odporyszowa wciąż niedoceniony [ZDJĘCIA]

28.08.2019

Dobiegają końca zdjęcia do filmu dokumentalnego o dziewiętnastowiecznym wynalazcy z Powiśla – Janie Wnęku, uważanym za pioniera lotnictwa. Obraz, który powstaje we współpracy z radiem RDN, przynosi coraz więcej odpowiedzi na ważne z historycznego punktu widzenia pytania.

Kustosz Muzeum Etnograficznego w Tarnowie Danuta Cetera uważa, że Jan Wnęk z Odporyszowa wyprzedził swoją epokę. Był nie tylko zdolnym cieślą, rzeźbiarzem, pomocnikiem miejscowego proboszcza, ale i pionierem awiacji. Jej zdaniem, to inżynierski geniusz wciąż jeszcze mało odkryty.

To jednocześnie rzemieślnik i twórca ludowy – dodaje.

– On łączył jedno i drugie z niesamowitą wyobraźnią i myśleniem technicznym. Jan Wnęk w swojej pracowni np. skonstruował ruchomą podłogę, żeby móc tworzyć dość duże rzeźby. Domy w owym czasie były przecież niskie, a jego rzeźby potrzebowały więcej przestrzeni. Pomagał także miejscowym chłopom, którym łamały się drewniane osie, zastępował je żelaznymi. Rzemieślnikiem był bez wątpienia doskonałym.

Jak informowaliśmy, trwają badania mające potwierdzić, że odnaleziony przypadkowo grób na cmentarzu parafialnym w Odporyszowie to miejsce pochówku Jana Wnęka. Dotychczas było ono nieznane.

Premiera filmu, który realizuje studio.pl i RDN przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim – jesienią.

Posłuchaj:
Danuta Cetera
Dorota Kunc
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Krzysztof Tomasik
play
Słowo za słowo(NS) - Jacek Lelek
ZGŁOŚ
interwencje
Wspieraj
RDN
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN