Gigantyczne kolejki do rejestracji samochodu. Co się stało?

08.01.2020

Nie musicie stać w długich kolejkach, aby zarejestrować samochód – informuje starostwo powiatowe w Nowym Sączu. W ostatnim czasie sporo zamieszania wśród właścicieli aut wprowadziła zmiana niektórych przepisów Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym.

Wydziały Komunikacji w starostwach powiatowych w Polsce przeżywają oblężenie kierowców, którzy chcą zarejestrować samochody. Ten pośpiech nie jest konieczny. Zmiany przepisów i wprowadzone sankcje karne dotyczą tylko tych kierowców, którzy kupili samochód po 1 stycznia 2020 r. – reszta może spokojnie poczekać z zarejestrowaniem auta.

Kierowcy, którzy zakupili samochody wcześniej, nie muszą więc teraz stać w długich kolejkach – mówi Jacek Maleczek, dyrektor Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Nowym Sączu. – Obowiązują ich poprzednie przepisy, czyli bez sankcji karnych.

Dziennie do starostwa zgłasza sie od 500 do 600 mieszkańców, którzy obawiają się kary, co zaczęło przerastać urzędników.

Jeśli ktoś kupił lub sprzedał samochód w ubiegłym roku może zarejestrować go nieco później – uniknie wtedy długich kolejek i straty czasu – informuje urząd.

Kary pieniężne o których mowa w art. 71 ust. 7 i 140 P.r.d będą nakładane w przypadku:

– sprowadzenia po 31 grudnia 2019 r. albo nabycia pojazdu niebędącego pojazdem nowym, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE, gdy datą sprowadzenia pojazdu jest dzień 31 grudnia 2019 r. i niezarejestrowania tego pojazdu w terminie 30 dni od daty jego sprowadzenia;

– nabycie lub zbycia pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP po dniu 31 grudnia 2019 r. i niezawiadomienia o tym starosty w terminie 30 dni od daty nabycia lub zbycia.

Posłuchaj:
Jacek Maleczek
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Witold Kozłowski
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN