Głuszce nie opuszczą jeszcze woliery

06.08.2018

Leśnicy z Nadleśnictwa Nawojowa zadecydowali, że kuraki zostaną tu jeszcze przez dwa tygodnie. Zgodnie z wcześniejszymi planami, ptaki znajdujące się pod ścisłą ochroną, miały wyjść już na wolność, by nauczyć się samodzielnie żyć w lasach. Jednak, jak się okazało, nie są na to jeszcze gotowe.

Tym bardziej, że głuszce chętnie wracają do swoich matek.

– Głuszec, jak każde inne zwierzę, które przebywa na nowym terenie, poznaje ten teren. Początkowo młode głuszce wracają do wolier, tym bardziej, że w części odseparowanej mieszkają ich matki. One po prostu czują bezpieczeństwo od tych matek. Z biegiem czasu zapuszczają się w coraz dalsze tereny – tłumaczy Michał Popiela, który w Nadleśnictwie Nawojowa zajmuje się m.in. reintrodukcją głuszca.

Woliery są ulokowane w paśmie Jaworzyny Krynickiej, jednak z dala od szlaków turystycznych. W ten sposób głuszce mają uczyć się żyć na wolności bez częstych wizyt przypadkowych gapiów. Ptaki z rodziny kurowatych mają wyjść na wolność jeszcze w tym miesiącu. Będzie to 18 sztuk, które dołączą do pozostałych, około 40-stu głuszców, które zasiedliły już nawojowskie lasy.

Posłuchaj:
Michał Popiela
Jolanta Moździerz
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Michał Koralik
play
Słowo za słowo (NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN