Gmina Dębica kupi hektarową działkę pod odwiert w pobliżu uzdrowiska w Latoszynie

13.11.2020

Jest to konieczne, aby samorząd mógł otrzymać dotacje na wykonanie badawczego odwiertu geotermalnego. Poprzednie badania wykazały, że na tamtym terenie, na blisko 1800 metrów są złoża wody solankowej, która ma blisko 70 stopni ciepła. W sprawie zakupu działki radni nie byli jednogłośni. Radny Adam Świętoń miał zastrzeżenia do ceny działki.

– Jak najbardziej jestem za wykupem tej działki, ale uważa, że kwota nie jest adekwatna do wartości tej działki. Dlaczego mamy ją kupić za takie pieniądze bez żadnej ekspertyzy.

Z kolei radna Agata Wiater przekonywała, że samorząd nie może się zatrzymać w rozwoju terenu uzdrowiskowego.

– Jeśli mamy możliwość wykupu działki na której są wody termalne, to trzeba z tego skorzystać. Kupmy działkę dla gminy i inwestujmy w przyszłość i to jest projekt, który przyniesie gminie ogromne zyski.

Ostatecznie piętnastu radnych powiedziało tak dla zakupu działki, dwóch było przeciwnych i dwóch wstrzymało się od głosu. Za teren pod realizacje odwiertu gmina ma zapłacić 1,2 mln złotych. Sam odwiert może kosztować od 15 do 20 mln złotych. Pieniądze te gmina chce pozyskać z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Posłuchaj:
Adam Świętoń
Agata Wiater
Anna Zboch
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Arkadiusz Mikuła
play
Słowo za słowo (NS) - Maciej Rogóż
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN