Gmina Żyraków w ramach ‘Polskiego Ładu’ liczy na rozbudowę oczyszczalni ścieków

15.09.2021

– Bez środków zewnętrznych nie jesteśmy w stanie przeprowadzić kluczowych inwestycji – mówi wójt Marek Rączka.

– Złożyliśmy trzy wnioski, z czego najważniejsze są z tzw. pierwszego priorytetu. Jeden dotyczy rozbudowy oczyszczalni ścieków w Woli Żyrakowskiej i rozbudowy stacji uzdatniania wody w Żyrakowie, z kolei drugim projektem jest przebudowa kolejnych 9 km dróg gminnych. Teraz czekamy na to, jakie będą rozstrzygnięcia pierwszego naboru i przygotowujemy się do następnego.

Oprócz tego gmina chciałaby zdobyć rządowe dofinansowanie na rozbudowę infrastruktury kulturalno-oświatowej na jej terenie. Najważniejsze projekty to: budowa sali gimnastycznej w Mokrem, rozbudowa Centrum Kultury i Promocji w Woli Żyrakowskiej, czy przebudowa pomieszczeń w szkole w Zasowie na przedszkole.

Ostatnie działania inwestycyjne w gminie to m.in. nowe drogi, budynki, czy szatnie sportowe.

– Rozwijamy się w kilku obszarach . W ramach kompleksowej przebudowy dróg gminnych skończyliśmy realizację osiemnastu odcinków na terenie kilku miejscowości w naszej gminie. Wybudowaliśmy je w standardzie dróg asfaltowych. Partycypujemy także w kosztach przebudowy drogi powiatowej relacji Dębica-Zdziarzec. Ponadto pod koniec września będziemy oddawać do użytku dwie szatnie sportowe przy boiskach w Wiewiórce i Straszęcinie. Dokończyliśmy także budynek wielofunkcyjny w miejscowości Zawierzbie. Ważnym zadaniem, które kontynuujemy już drugi rok jest także termomodernizacja urzędu gminy.

Jak mówi Marek Rączka, prace nie byłyby możliwe bez wsparcia ze środków zewnętrznych.

– Staramy się wykorzystywać środki z różnych źródeł zewnętrznych, bo to jest sensowne i logiczne. Co prawda poprzednia perspektywa finansowa jest już skończona, ale z oszczędności można jeszcze jakieś środki pozyskać. Natomiast przygotowujemy się do nowej perspektywy finansowej na lata 2021-2027. Czekamy na informacje, w jakich obszarach będzie można pozyskiwać środki.

Na inwestycje gmina przeznaczyła ponad 3,5 mln zł.

Posłuchaj:
Marek Rączka
Jakub Sajdak
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Kupczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN