Gminy chcą wymieniać stare lampy na ledowe i liczą na oszczędności

07.05.2021

Gdyby wszystkie lampy zostały wymienione na ledowe, to oszczędności wyniosłyby nawet połowę kwoty, jaką teraz płacimy – wylicza wójt Wietrzychowic Tomasz Banek.

Odnosi się w ten sposób do stawek za utrzymanie lamp, które były ostatnio tematem negocjacji samorządowców z regionu ze spółką Tauron Nowe Technologie.

Wójt Banek twierdzi, że gmina jest w stanie płacić proponowane stawki za konserwację, jeżeli spadną stawki za sam prąd.

– Jeśli w kolejnej umowie już we wrześniu Tauron zaproponuje nam konkretne oferty, to my tak naprawdę zyskamy na oszczędnościach nie konserwacyjnych, a na oświetlenie. O wiele większe kwoty płacimy za oświetlenie uliczne niż za konserwację. Jesteśmy w stanie porozumieć się z Tauronem płacąc tyle samo za konserwację, żeby w ciągu 4-5 lat wymienić sto procent lamp na ledowe. O to idzie tutaj rozgrywka i Tauron nie mówi nie.

Tauron w umowie z gminami zapowiedział, że będzie wymieniał stare lampy oświetleniowe na ledowe. Dla samorządów byłyby to duże oszczędności.

Jak wylicza Tomasz Banek, w samych Wietrzychowicach są 392 lampy oświetleniowe. Dotychczas trzydzieści z nich zostało wymienionych na ledowe.

Najwięcej lamp Tauron ma wymienić w tym roku w gminie Tarnów, bo aż 41, a najmniej w gminie Szerzyny – zaledwie 4.

Posłuchaj:
Tomasz Banek
Bartek Ziaja
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Pomagamy i chronimy
play
Słowo za słowo (M) - Tomasz Bełzowski
play
Słowo za słowo(NS) - Paweł Motyka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN