Górale modlili się i dziękowali za świętego Jana Pawła II [ZDJĘCIA]

30.04.2018

Co roku na wysokości ponad 800 metrów nad poziomem morza, zbierają się górale z całego regionu. W ten weekend na górze zwanej potocznie Cisowym Dziołem można było usłyszeć góralską muzykę. Tym razem, mimo silnego wiatru, wierni mogli cieszyć się słoneczną pogodą i pięknymi widokami. Do tych spotkań górali z Łącka zainspirował święty Jan Paweł II.

– My tą uroczystość traktujemy jako pielgrzymkę. Przychodzimy tu podziękować i poprosić o błogosławieństwo.  Dla nas jest to oddanie hołdu Bogu i Janowi Pawłowi II – tłumaczy jeden z górali.

Msze św. na Cisowym Dziole rozpoczęły się po śmierci Jana Pawła II. Na początku liturgię sprawowano prosząc o beatyfikacje i kanonizację naszego rodaka. Teraz jest to uroczystość dziękczynna.

– Zawierzamy wszystko naszemu papieżowi. Chcemy, żeby Jan Paweł II błogosławił nam z domu swojego i ojca – tłumaczy ks. Stanisław Kowalik, kapelan Związku Podhalan. – Nasz rodak zawsze wspominał, że na górali można liczyć, jednak co chwile musimy w sobie to odnawiać – dodaje.

Dla wielu górali Cisowy Dzioł jest czymś w rodzaju Góry Tabor, a msza odprawiana na przełomie maja i kwietnia stała się już tradycją.

– To jest naprawdę nasza wspólna tradycja. Również pod względem pogodowym. Mieliśmy już deszcz, śnieg, a dziś chyba po raz pierwszy świeci słońce, jedynie ten wiatr trochę przeszkadza – przekonywał Tomasz Ćwikowski z łąckiego oddziału Związku Podhalan.

Zdaniem księdza Rafała Słomby, wicedyrektora radia RDN, w całej Diecezji Tarnowskiej jest wiele miejsc, które szczególnie podobały się papieżowi. – To są miejsca wyjątkowe, szczególnie jeśli chodzi o Sądecczyznę. Musimy pamiętać o naszym papieżu rodaku ponieważ mocno wpisał się w tradycje związane z górami – dodaje.

Dwa lata temu w rocznicę śmierci i kanonizacji Jana Pawła II na wzniesieniu w Młyńczyskach wybudowano kaplicę. Jednak to nie koniec. Górale z Łącka chcą też postawić na górze popiersie papieża Polaka.

Msza święta na Cisowym Dziole jak co roku była transmitowana na antenie radia RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz.

 

Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za Sowo (M) - Stanisław Kuropatwa
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Adamczyk
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN