Czy grozi nam plaga żuka z Kolorado?

02.07.2018

Chrząszcz, pospolity szkodnik upraw ziemniaków, potocznie nazywany stonką ziemniaczaną, ale też żukiem z Kolorado. Ten mały szkodnik pojawił się, w niektórych miejscach regionu – alarmują nas słuchacze. Żeruje głównie na ziemniakach, żywi się ich liśćmi, kwiatami i łodygami. Niszczy także uprawy pomidorów, papryki czy kapusty. Jaki jest najlepszy sposób na pozbycie się stonki?

Trzeba pryskać dwa razy na stonkę i na zarazę. Opryskiwaczem, ręcznie albo maszyną. Jak ktoś ma większe pole ziemniaków to robi to maszyną, a jak ziemniaków jest mało to robi się to takim opryskiwaczem dziesięciolitrowym – wyliczają sądeczanie. – Zakłada się go na plecy i pryska się. Sposobów walki ze stonką ziemniaczaną jest kilka – dodają.

O radę w tej sprawie poprosiliśmy też sądeckiego przyrodnika Grzegorza Tabasza. – Ja radził bym się zastanowić. Pytanie co robić jak zobaczymy stonkę na naszym polu? Jeżeli mamy 200 ha pola ziemniaków to korzystamy z chemii. Ale proszę pamiętać, że każdy środek chemiczny, który tę stonkę zabije, zabije zazwyczaj większość owadów na naszym polu – komentuje przyrodnik. I dodaje, że naturalnym sposobem walki z nią jest jej ręczne zbieranie z liści i łodyg, najlepiej do wiadra z wodą. Jest to pracochłonne, ale najbardziej ekologiczne.

Kiedy stonka trafi na Waszą uprawę, dobrze jest zastanowić się nad wyborem sposobu walki z nią. Szkodnik ma już dziś sporo naturalnych wrogów. Jak zapewnia Grzegorz Tabasz, plaga tego szkodnika nam nie grozi.

Posłuchaj:
Sądeczanie
Grzegorz Tabasz
Wydawca
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Andrzej Potępa
play
Słowo za słowo (NS) - Piotr Wawrzyńczak
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN