Grzegorz Gotfryd: – Bez zewnętrznego wsparcia nie bylibyśmy w stanie wyremontować uszkodzonych dróg

22.09.2021

3 mln 128 tys. zł otrzyma gmina Szerzyny na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.

Rządowe wsparcie umożliwi remont prawie 6 kilometrów odcinków dróg.

– Mijający rok był bardzo trudny, anomalie pogodowe spowodowały dużo zniszczeń szczególnie w infrastrukturze drogowej – podkreśla wójt gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd.

– To znaczące wsparcie. Samorząd gminy Szerzyny nie byłby w stanie zrealizować tych remontów samodzielnie. Jesteśmy zbyt małym samorządem, a potrzeb jest bardzo dużo. Dzisiaj rusza postępowanie przetargowe na przeprowadzenie tych remontów, wyłonimy wykonawcę, przystąpimy do prac, tak żeby zdążyć przed okresem zimowym.

Otrzymane pieniądze pokryją 80 proc. kosztów remontów dróg, pozostałą część gmina.

– Nową nawierzchnię asfaltową będzie mieć pięć odcinków dróg – dodaje gość programu Słowo za Słowo.

– Te remonty będą prowadzone we wszystkich miejscowościach. Często są to też, tak jak pomiędzy Szerzynami a Swoszową to jest jedna wspólna droga, która przez część obszaru przebiega w Swoszowej, przez część w Szerzynach. Będą to dwa odcinki dróg w Czermnej, jeden odcinek w Ołpinach i jeden odcinek drogi w Żurowej.

Niesprzyjające warunki pogodowe powodują, że gmina Szerzyny ciągle zmaga się z problemem podtopień czy zniszczeń w infrastrukturze drogowej.

Jak mówił na antenie RDN Małopolska wójt Szerzyn Grzegorz Gotfryd, ukształtowanie terenu gminy nie do końca pozwala na budowę zbiorników retencyjnych.

Jednak, jak dodał, dwa suche zbiorniki przeciwpowodziowe znacząco poprawiłyby sytuację jeśli chodzi o zabezpieczenie pozostałej infrastruktury w centrach miejscowości.

Posłuchaj:
Grzegorz Gotfryd
Małgorzata Miczek-Zabawa
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN