Grzegorz Kozioł: Dla uczniów spoza Tarnowa nie może zabraknąć miejsca w tarnowskich liceach

28.05.2021

Wójt gminy Tarnów, w programie Słowo za Słowo powiedział, że jest zaniepokojony planami władz miasta dotyczącymi likwidacji części klas pierwszych.

Jak informowaliśmy, tarnowskie licea przyjmą w tym roku mniej uczniów. Miasto tłumaczy, że to z powodu niżu demograficznego i oszczędności. W sumie będzie o dziesięć klas pierwszych mniej.

Rodzice uczniów spoza Tarnowa, którzy zgłaszali się do wójta w tej sprawie boją się, że w związku z tym uczniowie spoza miasta mogą nie dostać się do wymarzonej szkoły.

Wójt Grzegorz Kozioł uważa, że powinno powstać tyle klas pierwszych ilu będzie chętnych uczniów. Wskazuje też na dobrą współpracę gminy Tarnów z tarnowskimi szkołami.

– Jestem tym zaniepokojony, bo po prostu nie wierzę, żeby ze względu na finanse ograniczać liczbę klas pierwszych w renomowanych liceach. Gmina Tarnów wspiera jak może szkoły średnie w Tarnowie – organizujemy praktyki, uczniowie ze szkół średnich wykonują prace dyplomowe na terenie naszej gminy, pracują w urzędzie jako praktykanci, fundujemy stypendia dla najzdolniejszych. Dlatego zdecydowanie uważam, że te klasy pierwsze powinny powstać takie jaki będzie nabór.

W I, II, III i IV liceum od września będą po cztery oddziały klas pierwszych, w pozostałych po dwa.

Rekrutacja odbywa się elektronicznie. Każdy z kandydatów może wskazać trzy szkoły, w których chciałby się uczyć. W sytuacji, kiedy nie dostanie się do tej wymarzonej, zostanie przekierowany do następnej w kolejności.

Na zmianę decyzji władz miasta liczą też dyrektorzy tarnowskich liceów, którzy obawiają się zwolnień kadry pedagogicznej po wakacjach.

Posłuchaj:
Grzegorz Kozioł
Aneta Mleczko
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Aleksandra Sternik
play
Słowo za słowo(NS) - Magdalena Majka
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN