Hakerzy włamali się do systemu monitora zamontowanego w witrynie CIT-u

13.07.2019

W centrum Nowego Sącza wyświetlane były niecenzuralne filmy. Na monitorze dotykowym w środku nocy przechodnie zamiast informacji na temat atrakcji miasta zobaczyli film pornograficzny. Sprawa została zgłoszona policji, która prowadzi już swoje śledztwo w tej sprawie – wyjaśnia Tomasz Baliczek, dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki Urzędu Miasta.

Mnie powiadomił jeden z radnych. Na początku myślałem, że ta informacja to jakiś głupi żart – przyznaje dyrektor. – Są podjęte czynności w tej kwestii. Osobiście byłem na komendzie w celu dokonania zgłoszenia. Czynności już są podjęte, ale na ten moment nie mogę mówić o szczegółach.

CIT wyjaśnia, że nie jest właścicielem monitora, a jedynie udostępnia witrynę spółce NewsMap. Wydał w tej sprawie także oświadczenie, które możecie przeczytać poniżej.

 

Oświadczenie

W związku z informacjami dotyczącymi włamania do systemu informatycznego monitora dotykowego mieszczącego się na ul. Szwedzka 2 w Nowym Sączu w dniu. 12.07. 2019 r. w godzinach nocnych, Centrum Informacji Turystycznej oświadcza, że nie jest właścicielem podanego urządzenia a jedynie udostępnia witrynę firmie NEWSMAP SP. z o.o. w ramach umowy.

Przedmiotem umowy jest możliwość nieodpłatnej usługi polegającej na:
− Implementacji danych przestrzennych na interaktywną mapę Nowego Sącza (znaczniki z lokalizacjami oraz szlaki) dostarczonych przez pracowników Centrum Informacji Turystycznej ;
− Implementacji materiałów i animacji dostarczonych przez pracowników Informacji Turystycznej;
− Transporcie, montażu na szybę i konfigurację dotykowego ekranu multimedialnego LCD 65’ wraz z naklejeniem folii antywłamaniowej;
Obowiązkiem wykonawcy, firmy NEWSMAP SP. z o.o jest zabezpieczenie przed „włamaniem” do serwisu informacyjnego osób trzecich.
Sprawa włamania została zgłoszona niezwłocznie, jeszcze w nocy, na Policję wraz z materiałem dowodowym. Natychmiast podjęto interwencję w firmie NEWSMAP SP. z o.o W tym momencie trwają prace, w celu wzmocnienia informatycznych zabezpieczeń urządzenia.

Jednocześnie Centrum Informacji Turystycznej pragnie przeprosić wszystkie osoby, które zostały narażone na kontakt z prezentowanym w nocy 12 lipca 2019 r. treściami.

rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Wojciech Skruch
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN