Na Hali Łabowskiej znów zrobiło się biało-czerwono [ZDJĘCIA]

08.09.2018

Ponad tysiąc osób zebrało się w sobotę (8.09) na Hali Łabowskiej. Właśnie w tej części Beskidu Sądeckiego odprawiona został Msza św. w intencji ks. Władysław Gurgacza,kapelana Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej i Żołnierzy Wyklętych. Mieszkańcy regionu spotykają się tu co roku już od prawie 20 lat.

Niektórzy pamiętają pierwsze spotkania. – Po raz pierwszy byłem tutaj w 1996 roku i co rok przychodzę. To dlatego że moja rodzina też była związana z partyzantką. Oni działali jednak na Przehybie czy Lubaniu – mówi jeden z mieszkańców region, który na Msze św. przyszedł z Piwnicznej.

Wiele osób na Hale Łabowską dostało się o własnych siłach, spora grupa mogła jednak przyjechać tu własnym samochodem lub busami wynajętymi przez Nadleśnictwo Nawojowa. To jedyny taki dzień w roku, w którym transport na górę jest możliwy dla każdego.

Msza św. już od kilku lat odprawiana jest przy nowym ołtarzu polowym. Na Hali wciąż można jednak pomodlić się przy obelisku. Ks. Henryk Michalak, który od początku przewodniczy mszą św. na Hali Łabowskiej, chętnie wspomina spotkania na górze…

Kiedy odsłaniany był ten obelisk to żyło jeszcze dziewięciu Żołnierzy Wyklętych. Ja się od nich dużo nauczyłem – przekonuje kapłan. – Po za tym jest to pewna powinność. 20 lat temu, kapłani nie chcieli odprawiać tu mszy bo się bali. Szalała III RP. Teraz jest po nawet 20 kapłanów. To jest dla mnie radość – podkreśla.

Przy okazji tzw. mszy gurgaczowskiej Hala Łabowska przybiera biało-czerwone barwy. Oprócz emblematów religijnych i flag, w tym roku można było tu zobaczyć także Krzyż, jakim ks. Władysław Gurgacz został odznaczony pośmiertnie. Stworzono tu też galerię zdjęć partyzantów, żołnierzy wyklętych i zasłużonych dla wolności Polski. Znalazły się tu zdjęcia Stanisława Pióro, Danuty Siedzikówny pseudonim Inka, Witolda Pierackiego, Augusta Emila Fieldorfa czy Józefa Kurasia.

W uroczystościach wzięli udział lokalni politycy, parlamentarzyści i były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

Maria Mółka
Udostępnij:
rdn_f TV
play
Słowo za słowo (M) - Grzegorz Gotfryd
play
Słowo za słowo (NS) - Marta Słaby
ZGŁOŚ
interwencje
POLECA
Koncert Życzeń
Spraw swoim bliskim
muzyczną niespodzianke
CO? Gdzie? Kiedy?
patronat radia RDN